fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wznoszący się lampion i rzut kamieniem takidrugi: Lampion porusza się w górę ze stałą prędkością 2m/s. Po 4 sekundach od wzniesienia lampionu z ziemi wyrzucono pionowo do góry piłeczkę. Oblicz z jaką prędkością początkową należy wyrzucić z pow. ziemi piłeczkę, aby spotkała się z lampionem tylko raz. Opory ruchu pomijamy.
8 lis 21:28
rozwiąż:
 gt2 
vt = Vo t−

 2 
8 lis 22:47
takidrugi: Mamy dwie niewiadome: czas i prędkość poczatkowa, więc jak to rozwiązać?
9 lis 14:41
11.11: v=2gh=2g(s+s0)=2gvltc
 g(tc−t0)2 2 
vltc=

/*

 2 g 
2vltc 

=(tc−t0)2
g 
 2vltc 
tc2−2tct0+t02=

 g 
9 lis 17:55
11.11: droga przebyta przez piłkę = droga przebyta przez lampion = h s; droga lampionu w trzech pierwszych sek. s0 = h − s te dwie dane s i s0 akurat niepotrzebnie wprowadziłem v; szybkość pocz. piłki tc; całkowity czas loty lampionu t0 = 4s vl; szybkość lampionu rozwiązujesz równanie kwadratowe z niewiadomą tc podstawiasz do wyrażenia pod pierwiastkiem i masz rozwiązanie Wiem, że skomplikowany jest mój sposób rozwiązania, ale przynajmniej jest.
9 lis 17:59
rydzyk_fizyk: y1(t) = 8 +2t
 gt2 
y2(t) = vot −

 2 
spotkanie: y1 = y2 rozwiąż r−nie kwadratowe uwzględniając w−k: Δ= 0
9 lis 21:34
takidrugi: Dzięki za podpowiedzi emotka Zadanie okazało się trudniejsze niż wygląda.
9 lis 22:33
rydzyk_fizyk: zadanie jest podobne do tych w stylu z miasta A wyrusza samochód...a po jakimś czasie motocyklista go goni.. tylko tutaj jest ruch opóźniony w górę i potem będzie swobodne spadanie (przyspieszony), którego już nie należy uwzględniać, bo wtedy spotkania byłyby 2x ile ci wyszło ?
10 lis 12:48
takidrugi: W przybliżeniu 14.65, ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy przy pierwszym wzorze czas oznaczam nam czas od wyrzucenia piłeczki do spotkania się z lampionem, a w drugim czas od wyrzucenia piłeczki do jej upadku na ziemię?
10 lis 16:50
rydzyk_fizyk: w obu jest to czas od wyrzucenia piłki wszakże początkowa odległość została już uwzględniona
10 lis 17:24
takidrugi: Nie chodzi mi akurat o aspekt początkowej odległości, załóżmy nawet że w zadaniu lampion i piłka startują jednocześnie.
 gt2 
Chodzi mi o to, że wzór h=v0t−

zakłada czas całego lotu (paraboli) piłki, a w
 2 
powyższym zadaniu interesuje nas tylko jej połowa.
10 lis 23:50
rydzyk_fizyk: Fantazjujesz, nie ma mowy o żadnej paraboli Zadanie mogłoby być tak sformułowane: w lampion znajdujący się na wysokości 8 m rzucamy piłką..
11 lis 11:35
rydzyk_fizyk: i wtedy włączamy stoper, czas start
11 lis 11:36
takidrugi: Dobra, chyba mój błąd w rozumowaniu polega na tym, że pomyliłem rzut ukośny z pionowym.
11 lis 19:05