fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Prąd stały gsjsd: "Jak jest żródło SEM to dodatnie nośniki ładunku płyną z bieguna ujemnego do dodatniego", To wynika z budowy baterii? Potem pisało o natężeniu pola elektrycznego, że jak jest skierowane od + do − to przepływ ładunków jest odwrotny niiż jak jest źródło Sem Ale jak natężenie będzie skierowane od minusa do plusa to będzie już taki sam przepływ łaunków jak w źródle SEM? Od czego zależy skierowanie nateżenia pola elektrycznego? Nie rozumiem stwierdzenia że w źródle SEM musi istnieć źródło energii które wymusza odpowiedni kierunek ruchu ładunków, ?jakie kierunek jest właściwy?
4 lis 11:12
'Leszek: Kierunek i zwrot wektora natezenia pola elektrycznego jest umowny , umowiono sie w fizyce ze zwrot wektora E ( N/C ) lub (V/m) jest skierowany od (+) do (−) zawsze ! Kierunek pradu w przewodniku tez jest umowny od (+) do (−) niezaleznie jakie ladunki sa nosnikami pradu ! Zrodlo SEM jest zrodlem energii , poniewaz w nim na skutek odpowiednich reakcji chemicznych energia chemiczna zamienia sie w energia elektryczna !
4 lis 13:22
gsjsd: Czyli, że w wyniku rekacji chemicznej w żródle SEM ładunki płyną od minusa do plusa, ale dzięki tej energii chemicznej nawraca się te ładunki zeby płynęły sobie w przewodniki od plusa do minusa? Nadal nie rozumiem
4 lis 13:51
'Leszek: W zrodle chemicznym sa jony ujemne i jony dodatnie , przez zrodlo plynie prad ktorego kierunek jest od(−) do (+) , nic tam nie zawraca , jony dodatnie plyna w jednym kierunku a jony ujemne w przeciwnym kierunku , na zewnatrz zrodla prad plynie od (+) do (−) , zrob rysunek to zrozumiesz , te zjawiska opisane sa z odpowiednimi rysunkami w podreczniku do chemi fizycznej !
4 lis 14:09
gsjsd: nie posiadam podręcznika do chemii fizycznej, wybacz xD czyli umownie zawsze przyjmujemy że prąd łynie z plusa do minusa ale tak naprawdę płynie z minusa do plusa, jesli ładunek jest ujemny a z plusa do minusa jak ladunek jest dodatni? To w zrodle Sem są dwa ladunki, i plyna sobie ona w przeciwną strone? I ten łądunek dodatni zostaje w baterii jakby a ten ujemny musi przejsc przez obwod ( i jest pradem) zeby dosta sie do bieguna dodatniego?
4 lis 14:36