fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
pomoc i sprawdzenie leo: Hej, mam dwa zadania i potrzebuje malej pomocy w ich rozwiazaniu. 1. Stala sila F=2i+5j−k[N] (oczywiście to wektory) powoduje przesuniecie czastki z A(3,0,5) do B(4,2,8)[m] po odcinku prostej. Jaka praca została wykonana? Jaki jest moment tej sily w punkcie B wzgledem poczatku ukl wspolrzednych? Wiec obliczylem wspolrzedne wektora przemieszczenia AB→=[1,2,3] i praca W→=F→*AB→=9[J] wydaje mi sie, ze to jest dobrze teraz w jaki sposob policzyc moment? odleglosc punktu B od poczatka ukladu wspolrzednych wyszla mi 221 co trzeba tu dalej zrobic? 2. Ruch punktu materialnego opisuja rownania: x(t)=αt i y(t)=−βt+γt3. Znalezc predkosc i przyspieszenie po czasie i rownanie toru ruchu jak sie do tego zabrac? z gory dzieki
29 paź 15:18
'Leszek: Praca jest dobrze policzona bo to iloczyn skalarny wektorow , zas moment sily to iloczyn wektorowy wektora 0B i wektora sily F , iloczyn wektorowy najlepiej policzyc metoda wyznacznika : 2) vx = dx/dt = α vy = dy/dt = β + 3γt2 ax = dvx/dt = 0 ay = dvy/dt = 6γt
29 paź 15:29
leo: ok wszystko jasne, dzieki bardzo a teraz jak rownanie toru ruchu z tego wyznaczyc?
29 paź 21:31
leo: rownanie ruchu wyszlo mi y(x)=1/α(−βx+γx3) ma to sens?
29 paź 22:09
leo:
1 

*(−βx+γx3)
α 
29 paź 22:10