fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Dynamika bryły sztywnej Warg: Klocek o masie m = 3 kg położono na wózek o masie M = 15 kg. Współczynnik tarcia między tymi ciałami wynosi f = 0,2. Na klocek działa pozioma siła F = 20 N, a wózek może poruszać się swobodnie (bez tarcia) po szynach. Znajdź przyspieszenie klocka względem wózka. Myślę, że należy zastosować II zasadę dynamiki Newtona, która brzmi: a = Fm. Gdzieś w internecie znalazłem początek rozwiązania, który pokazywał ma1= F − T1. Skąd wzięło się tam tarcie? I czy jest to prawidłowy początek? Nie rozumiem do końca treści zadania. Skąd bierze się siła 20 N działająca na klocek, który (z tego co rozumiem) jedynie stoi na poruszającym się wózku. Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić to zadanie? emotka
28 paź 20:59
'Leszek: W tresci zadania masz napisany wspolczynnik tarcia miedzy klockiem a powierzchnia wozka Tarcie wynosi T = mgf= 6 N Czyli jezeli na klocek podziala pozioma sila F = 20N , to jest ona mniesza niz tarcie i klocek bedzie przesuwal sie po powierzchni wozka , a poniewaz jest lll zasada dynamiki Newtona to i wozek bedzie sie poruszal .
28 paź 21:07
Warg: Przyznam, że kompletnie nie wiem jak ruszyć z tym zadaniem i do czego tak na prawdę mam dojść. ma1 = F − T1 ma1= 20 − 6 ma1 = 14 a1 = 143 ?
28 paź 21:21
29 paź 17:30
rydzyk_fizyk: naucz sie korzystać z Google, tam już wszystko jest dawno rozwiązane emotka
29 paź 17:31
Peniz: peniz
9 maj 22:41