fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadania z bryły sztywnej Kamil: rysunekPrzypomniało mi się zadanie z fizyki z kartówki w drugiej klasie liceum, które męczy mnie już drugi rok i nie chce odpuścić . Dała nam je nasza sorka na szybko wymyślone i chciałbym się dowiedzieć dlaczego tak to się rozumuje. przerywana linia to sztywna oś obrotu, F1 i F2 to siły działające na tą bryłę, a pytanie dotyczyło kierunku w którą strone będzie się ta bryła obracać, jednak nie rozumiem tego jak ta bryła może się obrazać w ogóle, skoro siły te sa w tej samej płaszczyźnie co bryła, a do tego mamy tą oś obrtu stała która moim zdaniem uniemożliwia ruch, sorka nie mogła mi tego wytłumaczyć w taki sposób żebym to pojął, a do tej pory czuję jakąś dziure w wiedzy z racji tego ze nie moge tego zrozumieć. oczywiście mogę wyznaczyć wypadkowy moment siły, ale on tylko wtedy byłby w stanie obrócić tą bryłe jedynie w przypadku gdyby ta oś stała obrotu byłaby prostopadła do płaszczyzny bryły. Proszę Was o pomoc w wyjaśnieniu tego bo cały czas mi to doskwiera
9 paź 22:01
: skoro juz 2 rok , to jestes już po maturze , odpuść sobie emotka
10 paź 09:58
: no chyba, ze nie zdałeś... narysuj składowe sił prostopadłe do osi obrotu i równoległe w płaszczyźnie rysunku moment tych drugich powoduje obrót no chyba , że Mw = 0
10 paź 10:00
Kamil: Zdać to zdałem spokojnie, kieruję mną czysta ciekawość, jak otwieramy np drzwi to moment bwypadkowy siły jest prostopadły okręgu które drzwi zakreślają, natomiast w tym przypadku jest on równoległy do ewentualnego kierunku obrotu więc nie wiem w jaki sposób to się może obracać w ogóle
10 paź 13:11