fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
opory gsjsd: Dwie żarówki o mocach nominalnych P1=40W i P2=100W na napięcie Uo=110V każda połączona szeregowo. Jakie maksymalne napięcie U można przyłożyć do układu żarówek tak by na żadnej z nich nie wydzieliła się moc większa od nominalnej? Więc na poczatku obliczyłam R1 i R2, z dwóch połączonych wzorów, P=UI i R=U/I Potem Rcałkowite= R1+R2 a U całkowite które musimy obliczyć = Rcałkowite I całkoite I nie wiem za bardzo co mam wziąć za I. Chciałam wziąć natężenie dobre dla żarówki pierwszej , bo ona jest słabsza I=P1/U całkowite, bo natężenie muszę obliczyć juz chyba dla tego drugiego , połączonego układu , ale nie wychodzi wynik jaki wyszedl im na lekcji = 154V Gdzie robię błąd?
7 paź 10:46
'Leszek: Oblicz prady w zarowkach dla warunkow nominalnych , Jak zarowki polaczone sa szeregowo to przez nie moze plynac co najwyzej prad o natezeniu I = 110 V/R1 = 110 V/3025 Ω = .... i taki prad musi plynac w obwodzie , czyli I = Ux/ ( R1+ R2 ) ⇒ Ux = 154 V
7 paź 16:03