fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
prąd wiewiorka: Za pomocą grzałki elektrycznej w czasie 91 s zagotowano pół litra wody, której temperatura początkowa wynosiła 20 stopni C . Oblicz moc grzałki jeżeli jej sprawność wynosi 92%. ciepo wlasciwe wody jest rowne 4200J/kg*K. Na pewno W= Q Pt= m Cw ΔT. Tylko nie mam masy... mam objętosc, wiec mając gestosc oblicze masę, ale czy mam wziasc po prostu 100 kg/m3? I przede wszystkim− co z ta sprawnoscia... jak to wstawic?
24 wrz 02:13
'Leszek:
  energia uzyteczna 
Sprawnosc: η =

 energia calkowita 
η = 92 % = 0,92 ρ = 1000 kg/m3 , gestosc wody m = ρV = 0,5 kg , masa wody ΔT= 80° C cw = 4200 J/kg*K
 mcwΔT 
η =

⇒ P = .........
 Pt 
24 wrz 08:56
wiewiorka: mój błąd z zerem− oczywiscie myslałam o 1000 kg/ m3 emotka nie zrozumiem którą moc liczysz... tą uzyteczna czy calkowita? Może napisze jak to zrobiłam: Pc = W/t czyli W= Pc *t W=Q wiec Pc = m cw ΔT/ t η= Pu / Pc *100 %, wiec Pu= η m cw ΔT/ t *100% m= ρ V i ostatecznie Pu= 1,7 MW. Twój wzor jest inny− jakby odwrotnie te Pu i Pc czy mój wynik jest bledny?
24 wrz 12:46
'Leszek: Definicja sprawnosci kazdego urzadzenia :
  energia uzyteczna moc uzyteczna 
η =

=

 energia calkowita moc calkowita 
W kazdym zadaniu musisz sie zastanowic , co jest energia calkowita a co jest energia uzyteczna , w tym zadaniu calkowita energia jest energia dostarczona przez grzalke , tylko ona grzeje , zas energia uzyteczna jest cieplo pobrane przez wode bo dla Ciebie czyli uzytkownia !
24 wrz 13:13
'Leszek: Masz absurdalny wynik , taka moc P = 1,7 MW posiada cala elektrownia zasilajaca miasto, Powinnas otrzymac : P = 2006,8 W ≈ 2 kW Jak masz w domu grzalke , lub mikrofalowke to sprawdz jaka jest jej moc , jest to napisane w instrukcji !
24 wrz 13:22