fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Równia pochyła Truskawki: Zadanie 5 z konkursu kuratoryjnego z fizyki, etap rejonowy, województwo mazowieckie. Rok 2012/2013. Samochód o masie 1 tony zjeżdża z niewielkiego wzniesienia z wyłączonym silnikiem ruchem
 km 
jednostajnym z prędkością 72

. Wysokość wzniesienia wynosi 5 m, a jego długość 100 m.
 h 
Zakładając, że opory ruchu dla samochodu przy zjeżdżaniu i wjeżdżaniu na wzniesienie są takie same, oblicz, z jaką mocą powinien pracować silnik tego samochodu, aby mógł on wjechać na to samo wzniesienie ruchem jednostajnym z taką samą prędkością, jaką miał podczas zjazdu.
 N 
Przyjmij g = 10

.
 kg 
Wynik wychodzi mi 10,1kW, jednak w kluczu jest podany wynik 10kW. Czy coś robię nie tak, czy raczej w kluczu odpowiedzi jest błąd?
4 wrz 12:45
'Leszek: Poprawny wynik to P = 20 kW .
4 wrz 13:07
Truskawki: Wszystkie wyniki inne xd. Jak do tego wyniku doszedłeś?
4 wrz 13:16
Truskawki: Ja to zrobłem tak:
 W 
P =

 t 
 ΔEp + WFop 
P =

 
s 

v 
 
 mgh + mgsinα 
P =

 
s 

v 
 
P = 10,1kW .
4 wrz 13:25
Truskawki: Tam w rozwiązaniu przed sinα powinno byc jeszcze s (droga)
4 wrz 13:33
Truskawki: A nie wszystko dobrze wynik powinien wyjść 20kW dzièki xd błąd obliczeń.
4 wrz 13:36
'Leszek: Jezeli samochod zjezdza ze stala predkoscia to sila oporu rowna jest sile zsuwajacej ,czyli Fop = mg sin α = 1000 kg 10 N/kg * 5/100 = 500 N Jezeli samochod wjezdza pod gore ze stala predkoscia , to sila ciagu silnika : F = mg sinα + Fop = 1000 N Moc silnika w ruchy jednostajnym P = F*v = 1000 N * 20 m/s = 20 kW Sprawdz czy podales prawidlowe dane , przy tych danych ktore podales nie otrzymasz innego wyniku !
4 wrz 13:36
Truskawki: Dzięki jeszcze raz emotka.
4 wrz 13:45