fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
koło w postaci dysku toczy się Zofia: Koło w postaci dysku o masie m = 3kg toczy się bez poślizgu po płaszczyźnie poziomej z prędkością v = 3 m/s. Na jakiej drodze może ono być zatrzymane, jeżeli do obwodu koła przyłożymy siłę F = 1,5 N? Jak rozwiązać to z zasad dynamiki? Bardzo proszę o pomoc
30 sie 13:48
wiewiorka: z 2 zasady dynamiki Newtona dla ruchu postępowego, ale również dla ruchu obrotowego, bo masz dysk
30 sie 19:29
Zofia: Tak ale czy ktoś mógłby rozpisać równania bo ciągle wychodzi mi nie tak jak w odp, (odp: (3mv2)/(4F)
30 sie 19:35
'Leszek: Rozpotrzmy "czysty ruch obrotowy" , czyli chwilowa os obrotu jest w punkcie stycznosci kola z podlozem , wowczas moment bezwladnosci zgodnie z tw,Steinera J = 0,5mr2 + mr2 = 1,5 mr2 Druga zasada dynamiki ruchu obrotowego:
 MF F r 2F 
ε =

=

oraz ε = a/r ⇒ a=

 J 1,5 mr2 3m 
 v2 3mv2 
Oraz : S = vt − at2/2 i t = v/a ⇒ S =

, czyli S =

 2a 4F 
Mozna to zadanie rozwiazac w oparciu o energie:
  3mv2 
F S = mv2/2 + Jω2/2 oraz J = 0,5 mr2 oraz ω= v/r ⇒ S =

 4F 
30 sie 21:27
Zofia: Nigdy nie wpadłabym na takie coś, Bardzo dziękuję! Tylko mam pytanie, dlaczego robimy tak? Nigdy nie rozwiązywałam zadań takim sposobem, kiedy powinnam go używać?
31 sie 08:18