fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Fizyka ogólna Frekz: Fizyka Ogólna − pomocy Hej, mam taką prośbę, nie do końca jestem pewny gdzie to zawrzeć, ale z powodu tego, że bardzo często książki itd jakie przeszukiwałem powiązane są z tym tematem jak i astronomią myślę, że zapytam tutaj i liczę na odpowiedź, ponieważ bardzo mi zależy na nauczeniu się fizyki. To co miałem potrzebę się nauczyć w związku z edukacją zostało zrealizowane, ale jestem osobą bardzo ciekawą fizyki od strony bardziej teoretycznej niż obliczeniowej (wiem, że się to w sobie zawiera, ale mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi). Większość książek, które miałem przez edukacje związaną z fizyką opierały się na liczeniu bardziej niż rozumieniu zjawisk, a chciałbym jakąś serię powiedzmy fajnie poprowadzonych wykładów z fizyki zawierających przykłady i ciekawe opisy, a nie pełno nic nie wnoszącego akademickiego bełkotu. Reasumując, czy zna ktoś fajne książki pozwalające zrozumieć i rozwijać się w fizyce, zawierające szczątkowe ilości wzorów, a uczące fizyki? Problemem nie jest to, że nie chcę znać liczenia itd, ale w wypadku uczenia się ku własnej uciesze nie mam z tego nic a po wtóre książki typu Halliday zawierają otoczkę kilku linijek tekstu, a opierające się na wzorach i zadaniach − czego kompletnie na chwilę obecną nie potrzebuję. Chcę wiedzieć jak to się dzieje, że poprzez zmiany pola magnetycznego powstaje wirowe pole elektryczne i co ono daje itd itd. Zna ktoś coś, co może wytłumaczyć to w fajny sposób? Bardzo także byłem zainteresowany i z żywą ciekawością oglądam na youtube materiały od "SciFun" i byłoby super, gdyby ktoś znał książki lub coś innego, gdzie można znaleźć podobnie wyłożoną wiedzę. Z góry dzięki.
18 lip 13:44
Mowgli: Tu masz internetowy kurs podstaw fizyki. http://www.ftj.agh.edu.pl/~kakol/efizyka/ Nie jest to konkretnie astronomia, ale myślę że przedstawione dosyć zwięźle, a przy tym nie jest to język akademicki. Nie jest tu wymagana znajomość takich rzeczy jak równania różniczkowe, całki czy pochodne, ale łatwiej jest z tym wszystkim to zrozumieć. Nie wprowadzają tam jedynie wzorów, ale również wszystkie definicje i fakty, poparte doświadczalnie, lub obliczeniowo.
19 lip 00:32
Frekz: Akurat miałem fizykę z gościem, który współpracował w powstawaniu tego podręcznika, więc trochę się nad nim namęczyłem prawdę mówiąc xD. Całki, pochodne, różniczki , transformaty itd itd, znam dosyć dobrze, bo jak kiedyś mówiłem matematyka to moja jedyna kochanka, ale chodzi mi bardziej o suche fakty niż o wzory. A dokładniej ujmując chodzi mi o fakt tego, że większość polskich książek z jakimi się spotkałem obawia zjawisko jak je liczyć i radzić sobie z zadaniami z opisanego, ale nie przedstawia tematu w sposób doświadczalny − tj. na transformatorze rdzen musi sie skladac z pakietow blaszek, zeby prady wirowe rozchodzily sie miedzy pakietami i nie wplywaly na wlasnosci przekladni itd itd. Ja to bym chciał właśnie dostać garść wiedzy, a w książkach naszych rodaków zazwyczaj spotykam tylko opis transformatora i wzory i zadania i obliczenia. Wszystko się sprowadza do wykucia i odruchowego liczenia od gimnazjum po akademickie rozważania − często kolegów pytałem (z fizyki) o różne zjawiska i doszedłem do nieciekawych zwiazków: "O co chodzi ze zjawiskiem pola magnetycznego?" − wiesz co? dostalem z tego 5, policze Ci to
19 lip 06:45
sd: Fizyka dla dociekliwych Rogersa
19 lip 09:30
fg: Ten internetowy kurs jest tak beznadziejny że nie chce się go czytać już od pierwszej strony samo wykonanie tez pozostawia wiele do życzenia to już wole rozciągane tamaty w Resnicku gdzie przynajmniej są konkretnie wyjaśnione zjawiska
21 lip 11:38
22 wrz 22:04