fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Adiabata i izoterma Mery: Na egzaminie z termodynamiki profesor zapytał mnie: Która przemiana jest bardziej opłacalna finansowo: izentropowa czy izotermiczna? Nie mam pojęcia jaka jest odpowiedź na to pytanie i w książkach oraz internecie dotychczas też jej nie znalazłam. Czy ktokolwiek zna odpowiedź na to pytanie i jest w stanie jakoś to wytłumaczyć/udowodnić?
24 cze 12:06
'Leszek: Chodzi o prace , zrob na jednym wykresie , wykres przemiany sprezania izotermicznego od objetosci V1 do V2 i wykres sprezania izentropowego w tym samym zakresie objetosci , a przekonasz sie ktora praca jesr wieksza czyli kosztowniejsza . W niektorych podrecznikach sa takie porownawcze wykresy , poszukaj koniecznie ! ! Aby przeprowadzic dokladny dowod powinienes obliczyc te prace W = ∫ pdV
24 cze 13:36
Mery: Aaa, praca, no tak! Nie wiedziałam w ogóle do czego to porównać. Jeśli chodzi o wykres to właśnie mam go w zeszycie, taki gdzie jest to zestawione ale nic tam nie było obliczone i nie wiedziałam do czego to ma być. Bardzo dziękuję za pomoc! emotka
24 cze 20:18
'Leszek: Jak masz wykres to wartosc pracy jest rowna polu powierzchni pod linia wykresu , porownaj te pola !
24 cze 20:25