fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Czas pływania kajakiem Nie: Andrzej i Barbara postanowili udać się na wspólny piknik. Niestety nie mieszkali oni w jednym mieście. Ich miejscowości leżały nad tą samą rzeką, przy czym miejscowość Andrzeja położona była bliżej ujścia, a miejscowość Barbary bliżej źródła. Jako że oboje lubią wyprawy kajakowe, zdecydowali, iż zaczną płynąć w swoich kierunkach i zrobią piknik w miejscu spotkania. Wypłynęli o tej samej porze, a po spotkaniu wywiązał się między nimi dialog. — Jeszcze 90 minut i byłbym w Twoim mieście – powiedział Andrzej. — Ja w tym czasie przepłynęłabym prawie całą odległość między naszymi miastami – odpowiedziała Basia. – A dokładnie przepłynięcie całej trasy zajęłoby mi... — 100 minut! – wykrzyknął Andrzej. — Skąd wiedziałeś? – zapytała zdziwiona Barbara. — Bo sam płynąłem tutaj 60 minut Zadanie polega na pokazaniu jak Andrzej to obliczył. Dziękuję za wszelką pomoc, bo tego totalnie nie rozumiem, nie wiem jak to zrobić
16 cze 18:08
daras: Powiedz Andrzejowi, że na pikniku się nie krzyczy a teraz po kolei : z czym masz kłopot, ze zrozumieniem tekstu to ci go przepiszę bez tych barokowych ubarwień: rzeka płynie z prędkością v z dwu miast położonych nad rzeką wyruszyły jednoczęsniej 2 łódki, spotkały się w C czas potrzebny do dopłynięcia z miasta A do C wyniósł 1 godzinę W zadaniu jest kruczek: zakładamy milczaco, że łódki miały taką samą prędkość własna względem nurtu rzeki, a może nie? emotka
16 cze 18:33
Nie: Mysłałem nad tym zadaniem i wyszło mi coś takiego: Dane: t1 = 60 t2 = 90 s = s1 + s2 v1 − prędkość 1 osoby v2 − prędkość 2 osoby vw − prędkość wody Szukane: t3 = (które wiemy że jest równe 100 ) s1 = (v1 + vw) / t1 s2 = (v2 − vw) / t1 s2 = (v1 + vw) / t2 s1= (v2 − vw) / t3 I co dalej? trochę patrzyłem na to: http://fizyka.biz/0288_kinematyka.html#spisy I wydaje mi się, ale nie jestem w 100% pewien, że v1=v2...
16 cze 18:40
daras: szukane nie może być znane vr − stała prędkosć rzeki, v > vr Andrzej płynął pod prąd : Va = v − vr Basia z prądem : Vb = v + vr droga z A do B = s = sa + sb sa = va x1h
 5 
sb = vb x

h
 3 
sa = va x 1,5 h masz 4 r−nia i 4 niewiadome, chyba dasz sobie radę ? emotka
17 cze 04:39