fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Optyka Natalia: Zadania niby śmiesznie banalne , podstawiasz do wzoru i tyle ale nie mogę dopasować do odpowiedzi : 1.Najmniejsza odległość między rozróżnianymi pkt. w mikroskopie wynosi 0,01 mm.Zdolność rozdzielcza mikroskopu wynosić będzie... ? Odpowiedzi się w postaci 10 do +/− 5 albo 6 (1/m) 2.Całkowite wewnętrzne odbicie na granicy polimer−próżnia rozpoczyna się przy kącie padania 30 stopni. Jaki jest współczynnik załamania polimeru? 3.Z jaką prędkością rozchodzi się światło o długości langda = 500nm w szkle o współczynniku załamania n=2 ? 4.Przy kącie padania = 40 stopni światło odbite na granicy powietrze−polimer jest całkowicie spolaryzowane. Kąt załamania wynosi .... ? 5.Założono dwa filtry : zielony i czerwony .Jaki kolor będzie przez nie transmitowany ? 6.Jakie światło ma największą prędkość : w szkle / w próżni ? 7.Światło zielone biegnie z ośrodka rzadszego do gęstszego .W ośrodku gęstszym barwa : a− nie zmieni się b− zmieni się na zielono−żółtą c− zmieni się na zielono−niebieską d−zmieni się na zielono−czerwoną Z góry Wam dziękuję za odpowiedzi do tych powyższych pytań/zadań oraz za możliwe wytłumaczenie na przyszłośćemotka P.SKorzystam z podręcznika do fizyki − Bobrowskiego .Ciężka do przebrnięcia , dlatego nie ma tam nawet ujętych tak zrozumiale tematów z optyki. Czy ktoś mógłby polecić również tu dobrą i zrozumiałą książkę na ten temat ?
18 cze 17:08
'Leszek: To jest bardzo dobry podrecznik polecany studenta , ale moze skorzystaj z podrecznika do kl. III LO .
18 cze 17:15
Natalia: A jak obliczyć zadanie 1 i 3? Oraz co do samych odpowiedzi z zadania 5,6,7?
18 cze 18:25
Natalia: Bo 1 zadanie liczę ze wzoru : z=1/d z=1/0,01 mm A więc wychodzi mi 1/ 10 do −6 m = 10 do 6 (1/m) czy to poprawne? Znowu na 3,5,6 i 7 niee mam pomysłu ..
18 cze 18:27