fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Grawitacja GrumpyFox: 1Jaką pracę należałoby wykonać żeby wynieść księzyc z orbity okołoziemskiej do nieskonczoności? 2policz energię kinetyczną, potencjalną i całkowitą księzyca w polu grawitacyjnym ziemmii w dwójce podstawiłam do wzorów ek=0.5*m*v2 , a potencjalną z tego wzoru −GMm/R , ale nie wyszło to samo, energia potencjalna wyszła mi 7,6 *1028 a kinetyczna 3,73*10{22}, a z tego co wyczytałam to powinny w sumie dawać 0 Złe obliczenia i podstawianie, pomyłka wzorów, czy jeszcze czegos innego?
5 cze 21:23
: a dlaczego )? powinna być ujemna
5 cze 21:53
: E = − U{GMm}2r ≈ −4*1028 J
5 cze 22:20
GrumpyFox: A Energia całkowita nie powinna wynosić zero? Bo mówisz o całkowitej tak? Potencjalna jest ujemna, pomyliiłam się i nie dopisałam w wyniku, ale we wzorze tak, jest ujemna
5 cze 23:05
: skoro Księżyc krąży wokół Ziemi to E = Ek + Ep < 0 inaczej by sam odleciał
6 cze 11:53
GrumpyFox: Dziękować
6 cze 18:16