fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Fizyka, zasady dynamiki w ruchu postępowym/obrotowym, zachowanie momentu pędu bonobo: Witam serdecznie, potrzebuję małej pomocy z następującymi zadaniami (prosiłbym o nakierowanie, próbowałem coś samemu robić, ale wyszło średnio): 1. Cząstka rzucona ukośnie z prędkością początkową v0 pod kątem α do poziomu uderza w sufit na wysokości h, wyznacz punkt uderzenia, prędkość w momencie uderzenia i kąt pod jakim uderza. (tutaj obstawiam, że problem rozbija się o ułożenie i poprawne zastosowanie równania toru, ale mimo wszystko będę wdzięczny za wskazówki) 2. Dla układu mas m1,m2,m3 z rysunku dany jest współczynnik tarcia mas o podłoże i dane są punkty nachylenia α i β. Wyznaczyć przyspieszenie ciał oraz siły naprężenia nici. (z góry przepraszam za jakość rysunku) β>α m3>m1+m2 rysunek: https://imgur.com/a/9Mf2G 3. Pocisk o masie m lecący poziomo z prędkością V0 przebija klocek o masie M leżący na gładkim stole i wylatuje z prędkością u, klocek jest przymocowany do ściany sprężyną o współczynniku sprężystości k, jaką prędkość uzyska klocek po uderzeniu i ugięciu o jaką długość ulegnie sprężyna. M jest dane. 4. 2 ludzi o masach m1,m2 stoi na brzegu wirującej tarczy o momencie bezwładności i, tarcza jest pozioma i wiruje wokół swojej osi symetrii z prędkością kątową ω, następnie ludzie przechodzą na środek tarczy. Jaką prędkość kątową będzie miała tarcza po przejściu 1 i 2 osób? Jaką pracę wykonają ludzie? R jest dane.
1 cze 17:45
pokerowelove: mam dokładnie zadanie nr 3 do rozwiązania i nie wiem jak zacząć, prosze o pomoc ?
1 cze 18:27
'Leszek:
 m( vo − u ) 
3) zasada zachowania pedu : mvo = Mvx + mu ⇒ vx =

 M 
vx predkosc klocka ,
Mvx2 kx2 Mvx2 

=

⇒ x2 =

, ugiecie sprezyny
2 2 k 
4) skorzystaj z zasady zachowania momentu pedu dla calego ukladu
1 cze 20:55
bonobo: dziękuję bardzo, teraz 3 i 4 faktycznie mają sens emotka
1 cze 21:00