fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wykres, współczynnik kierunkowy loren: rysunekMam taki oto taki ładny wykresik, i mam policzyć współczynnik kierunkowy a. Odległość R podana jest w jednostkach astronomicznych, natomiast czas w latach.
 y 13 j.a. 
a=

=

=1 (jednostki tutaj pomijam), lecz ja zrobiłem tak, że pod
 x 12 lata 
(1 j.a.)3 podstawiłem (1*150.000.000*1000m)3, a pod T2=(1*365*24*3600s)2 i po podzieleniu wyszło mi około 3,4*1018, czy mój wynik jest zły, czy może jest jak najbardziej prawdziwy tylko jest w "innej formie"?
1 cze 12:33
'Leszek: Wartosc tego wspolczynnika kierunkowego zalezy od przyjetych jednostek na osiach liczbowych , jak czas bedzie liczony w latach to inna jest wartosc a , natomiast gdy jednostka bedzie sekunda to inna wartosc , tak samo jak R bedzie w km , oraz inna wartosc gdy R bedzie w jednostkach astronomicznych AU , i jeszcze inna wartosc gdy R w latach swietlnych i.t.d....
1 cze 13:40
'Leszek:
 R3 GM 
Ten wykres dotyczy III prawa Keplera , czyli :

=

 T2 2 
czyli dla calego ukladu slonecznego ma stala wartosc ,M − masa Slonca . Czyli jezeli na swoim wykresie jednostka R bedzie metr , a jednostka czasu sekunda to otrzymasz wartosc wspolczynnika kierunkowego a = GM/4π2 = ..... Oblicz
1 cze 13:49
loren: Dziękuję serdecznie, mój problem został rozwiany emotka
1 cze 19:23