fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ruch harmoniczny prosty TRN: Masa 1 kg zaczepiona do sprężyny wykonuje drgania harmoniczne o amplitudzie 0,1 m i porusza się z maksymalną prędkością 1 m/s. a) na podstawie tych danych napisz równanie ruchu tego ciała x(t) I tutaj moje pytanie bo spotkałem się z dwoma równaniami ruchu 1) x(t) = A sin(Ωt + δ) 2) x(t) = A cos(Ω t +δ) Nie rozumiem za bardzo kiedy mam jakie stosować bo raz w zadaniu spotykam się, że ciało dane jest równaniem z sin a raz z cos. A w zadaniach w których mam napisać równanie ruchu którego mam użyć? Jeśli raz używa się tego a raz tego to prosiłbym o przykłady kiedy jaki użyć
30 maj 23:37
123:
 π 
to są przecież kofunkcje czyli sin(ωt+

) = cosωt
 2 
jeżeli oscylacje zaczynają się od położenia równowagi stosujemy sinus, a jeśli od maksymalnego wychylenia (co jest bardziej praktyczne)to kosinus
31 maj 03:22
123: aby napisać r−nie ruchu musisz mieć podana fazę początkową
31 maj 03:23
'Leszek: Gdy analiza ruchu rozpoczyna sie od polozenia rownowagi to faza poczatkowa φ = 0 i wowczas rownanie polozenia zapisujemy x(t) = A*sin (ωt) Jezli analiza ruchu rozpoczyna sie od amplitudy czyli najwiekszego wychylenia to φ = π/2 i wowczas x(t) = A*sin (ωt + π/2) = A*cos(ωt) .
31 maj 10:54
: a gdy analiza zaczyna sie od dowolnego położenia (fazy początkowej), to x(t) = A sin(ωt+φ) koń by zrozumiał
31 maj 16:48
TRN: Dziękuje ,już rozumiem emotka
31 maj 22:22