fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pocisk aaa: rysunekPocisk o masie 1 kg przebił deskę o grubości 40 cm. Szybkość pocisku przed uderzeniem wynosiła
 m m 
900

, a po przebiciu deski 400

. Naszkicuj wykres zależności siły działania
 s s 
pocisku na deskę od drogi jaką przebył od momentu zetknięcia się pocisku z deską. Oblicz średnią siłę jaką pocisk działał na deskę. Chciałem zrobić to zadanie na zasadzie zmniejszenia się energii kinetycznej pocisku przez wykonanie pracy potrzebnej na pokonanie siły oporu pochodzącej od deski. Najpierw narysowałem wykresy funkcji i nie wiem, który z nich opisuje sytuację przedstawioną w treści zadania. Gdy uznam, że pierwszy wykres jest prawidłowy, to rozwiązanie widzę tak: ΔEk = WFop
 Fmax * s 
Ek1 − Ek2 =

i z tego równania wyznaczam szukane Fmax
 2 
 Fmax 
następnie liczę Fśr =

i mam rozwiązanie
 2 
Jeżeli pierwszy przypadek jest prawidłowy to moje rozwiązanie jest takie:
 (Fmax + Fmin) * s 
Ek1 − Ek2 =

i mam tutaj dwie niewiadome, po
 2 
 2ΔEk 
przekształceniu wychodzi mi Fmax + Fmin =

ale ja nie potrzebuję sumy tych
 s 
sił tylko ich różnicę (aby obliczyć średnią siłę) i w tym jest mój problem. Czy mógłby mi ktoś oznajmić, który wykres poprawnie obrazuje opisaną w zadaniu sytuację. Jeżeli pierwszy wykres jest dobry, to nie potrzebuję więcej pomocy, jednak jeżeli drugi wykres jest dobry, to proszę mi podpowiedzieć, jak rozwiązać to zadanie. Jeśli jednak żaden nie jest poprawnie narysowany, to bardzo proszę o wykonanie wykresu poprawnego i naprowadzenie mnie do rozwiązania.
23 maj 18:09
bbb: Z danych nie można wywnioskowac jak dokładnie zmieniała się siła oporu podczas przelotu pocisku przez deskę. można jedynie uprościć problem zakładając, że była stała
23 maj 18:33
bbb: rysunek
23 maj 18:37
1357: Dziękuję za odpowiedź. emotka Powyższy wykres faktycznie może być prawidłowy, bo nie podano w treści dokładnych informacji. Tylko w takim wypadku, w jakim celu by pytano w zadaniu o średnią siłę, skoro siła jest stała? Ponieważ z danych nie można tego wywnioskować, wybiorę wykres, który bardziej mi się "podoba".
24 maj 16:47
aaa: Zapomniałem zmienić nicku XD
24 maj 16:48
bbb: wybieraj co chcesz emotka
24 maj 21:39
bbb: rysunekmoże taki będzie dobry ?
24 maj 21:41
aaa: taka opcja w sumie też może być xd
27 maj 22:11