fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
obliczyć natężenie prądu marek: rysunekWitam , mam problem oto z takim zadaniem: Po 2 równoległych ,poziomych szynach(tak jak na rysunku), oddalonych o 1m i połączonych oporem R slizga się z prędkościa 20 m/s metalowa poprzeczka.Opór R wykonany jest z drutu wolframowego o długości 1 m i średnicy 0,2mm. Proszę obliczyć natężenie prądu płynącego w układzie , jeżeli jest on umieszczony w polu magnetycznym o indukcji B=1m. Zaznaczyć dodatkowo na rysunku kierunek indukowanego prądu zgodny z regułą Lentza.
14 maj 17:23
marek: ma ktos jakis pomysł jak się za to zabrać ?
14 maj 18:18
marek: Natężenie prądu już policzyłem tylko nadal mam problem z okresleniem kierunku prądu indukowanegow w tym układzie
14 maj 18:35
'Leszek: Jezeli poprzeczka jest przesuwana w prawo na rysunku to sila elektrodynamiczna dziala na poprzeczke w lewo ( zawsze przeciwnie ) czyli na podstawie reguly lewej dloni dla sily elektrodynamicznej prad indukcyjny w obwodzie plynie przeciwnie do ruchu wskazowek zegara.( w gore poprzeczki ) Regula Lenza : kierunek pradu indukcyjnego jest taki , ze prad wytwarza przeciwdzialanie na przyczyne powstania pradu .( akcja − reakcja )
14 maj 18:49
marek: dzięki bardzo za pomoc emotka
14 maj 19:15
||: Ciekawe czy dobrze wyznaczyłeś zmienne natężenie prądu indukcyjnego, bo jego kierunek to małe piwo emotka
15 maj 10:37