fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
drgania tłumione fizykman14: Rysunek przedstawia początkowe położenie jednorodnego pręta o masie 0,20 kg. Drgania pręta są tłumione na skutek tarcia w punkcie podwieszenia, a siła oporów jest proporcjonalna do dθ/dt. Po 8 s od momentu swobodnego puszczenia amplituda zmalało do wartości 5,5o. Jeżeli Θ(t) = A exp(−βt)cos(ω't), gdzie ω' = ω02 − β2 , to jaka jest wartość parametru β? Jaki jest okres drgań?
13 maj 18:20
fizykman14: Za szybko wysłałem pytanie, chciałem tylko zobaczyć podgląd czy widać wzór. Tutaj obrazek o którym mowa https://imgur.com/a/Buhfr Dziękuję za pomoc
13 maj 18:23
'Leszek: okres wahań swobodnych , bez tłumienia To = 2π*J/mgd , oraz J = md2/3 moment bezwładności na podstawie tw.Steinera ωo = 2π/To = 5,94 1/s Φo = 15o , Φ = 5,5o Φ = Φo*exp(−βt)⇒β = (1/t)*ln(Φo/Φ) = 0,125 1/s ω' = ωo2 − β2
14 maj 13:38
fizykman14: Dziękuję Panu za pomoc, już prawie rozumiem to zadanie ale mam jeszcze dwa pytania 1) Okres drgań o który pytają w zadaniu to nie jest T0 wyliczone z równania wahadła
  
fizycznego, tylko okres wyliczony z równania T =

do którego należy podstawić ω'
 ω 
wyliczone na końcu zadania, tak? 2) Oczywiście wszystkie obliczenia przerobię po swojej stronie dlatego nie sprawdzałem samych wartości, ale czy ostatnie równanie jest na pewno dobrze wyprowadzone? Φ = Φ0*exp(−βt)⇒β = (1/t)*ln(Φ0/Φ).
 Φ 
Mamy Φ = Φ0*exp(−βt), dzielę przez Φ0 i mamy exp(−βt) =

.
 Φ0 
 Φ 
Z zależności ex = y <==> ln(y) = x, wychodzi −βt = ln

,
 Φ0 
dzielę przez t i mnożę przez −1
 
 Φ 
ln(

)
 Φ0 
 
i wychodzi β = −

= − 0,125
 t 
Czy równanie wyprowadzone przez Pana jest dobre i to ja się gdzieś pomyliłem? Dziękuję za pomoc
14 maj 15:36
fizykman14:
14 maj 15:37
test:
14 maj 15:44
'Leszek: Kolego czytaj uwaznie to co napisalem , obliczylem najpierw ωo aby nastepnie po obliczeniu β z podanego wzoru nalezy obliczyc ω ' ( myslalem ze to Ty obliczysz , przeciez to Ty studiujesz ) Wspolczynnik β ja obliczylem prawidlowo ,popatrz uwaznie na obliczanie ln ( ) przeciez tam jest : Φ = Φo*e−βt ⇒ Φ/Φo = e−βt ⇒ ln( Φ/Φo ) = −βt ⇔ ln (Φo/Φ ) = βt ( zastonow sie co stalo sie ze znakiem " − " ) matematyka ze szkoly sredniej ! β = 0,125 1/s , wartosc dodatnia ! ωo = 5,94 1/s β= 0,125 1/s podstaw do wzoru ω ' = ωo2 − β2 i oblicz samodzielnie ! ! !
14 maj 16:18
fizykman14: Z tym minusem to rzeczywiście głupi błąd z mojej strony, za szybko napisałem zamiast rozpisać to sobie po raz drugi na kartce i znaleźć błąd. Przepraszam za kłopot. T0, ω0, i ω ' oczywiście już sobie obliczyłem. Nie chciałem pisać wyników żeby niepotrzebnie nie przedłużać pytania, skoro te wartości nie były istotne do tego o co pytałem. Może źle sformułowałem moje pierwsze pytanie, w żadnym wypadku nie chodziło mi o podanie gotowego wyniku. Jeżeli mówimy tu o drganiach tłumionych, to częstość tych drgań jest mniejsza niż drgań swobodnych (tak na logikę, chociaż na pewno da się tutaj znaleźć mądre wykresy które to przedstawiają) W związku z tym okres tych drgań o który pytają w zadaniu również będzie inny. Wyliczamy go ze
  
wzoru T =

, do którego podstawiamy
 ω 
ω ' wyliczone z podanego tu wzoru ω ' = ω02 − β2 Moim pytaniem chciałem się tylko upewnić, że jest to dobry sposób myślenia. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
14 maj 17:49
'Leszek: OK ! teraz jest wszystko poprawnie , popatrz do podrecznika tam sa podane wykresy dokladne amplitudy drgan tlumionych . I tak jak wczesniej napisalem rozwiazuj duzo zadan , to najlepsza metoda aby dobrze nauczyc sie fizyki , powodzenia ! Korzystaj rowniez z tego forum , nie tylko ja zamieszczam tu rozwiazania .
14 maj 17:56
fizykman14: Na pewno jeszcze nie raz zajrzę na to forum, dziękuję za cierpliwość i zrozumiałe wytłumaczenie.
14 maj 18:16