fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
termodynamika, energia, ciepło GrumpyFox: Pocisk o masie 30g i prędkości 122 km/h wbił się w drzewo. Ile wynosi wydzielone ciepło podczas hamowania tego pocisku? Czy dałoby się to jakoś zrobić ze wzoru U=Q+W? Zaczęłam na tym wzorze, ale zatrzymałam się przy pytaniu czy W i Q będą ujemne? W będzie ujemne bo to siły tarcia pocisku i drzewa wykonały pracę? A Q to nawet nie mam pomysłu jak wytłumaczyć. Jakie powinny mieć znaki W i Q i dlaczego? Sprawdziłam w odpowiedziach, i zrobili to na podstawie równoważności deltaEk=deltaQ, tylko zastanowiło mnie to, że : deltaEk= Ek koncowe − Ek początkowe, więc gdy od zera (stan ko0ncowy) odejmiemy jakąś liczbę to będzie ujemne, więc Q też powinno wyjść ujemne, a wtam wyszło dodatnie, Nie rozumiemm czemu?
13 maj 11:17
||: Pocisk to nie gaz wiec wystarczy Q =ΔEk
13 maj 16:52
GrumpyFox: Znaczy wiem, że starczy, ale czy dałoby się z tą zasadą zachowania energii, chodzi tylko o teoretyczne stwierdzenie, czy mając te dane można by z tego obliczyć No i z tego wzoru wychodzi że Q jest ujemne, a nie powinno być dodatnie?
13 maj 17:06