fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zadanie, aberracja Mowgli: Jaką aberrację mają zwierciadła kuliste? Proszę o pomoc. Nie wiem jak to wykonać. Mam podać jeszcze kilka innych aberracji, byłbym wdzięczny za nakierowanie jak to robić.
12 maj 12:46
Mowgli: zapomniałem dodać, aberracja dotyczy zwierciadeł
12 maj 16:15
'Leszek: Dla zwierciadel kulistych wystepuje przede wszystkim aberacja sferyczna !
12 maj 16:40
Mowgli: Szczerze mówiąc to nie bardzo rozumiem to zadanie. Podam po prostu co podają w odpowiedzi, i sobie je odpuszczam. Podają że zwierciadła kuliste mają dodatnią aberrację sferyczną, paraboloidalne nie mają aberracji sferycznej, a hiperboloidalne mają ujemną aberrację sferyczną.
12 maj 16:44
'Leszek: Przeczytaj w wikipedii co to jest aberracja sferyczna dla zwierciadla kulistego i zrozumiesz ze zwierciadlo paraboliczne nie ma takiej aborracji , sa ladne rysunki pokazujace ta aborracje !
12 maj 16:47
Mowgli: Dziękuję za odpowiedź Panie 'Leszku. Myślę że zadanie zostało po prostu źle napisane, ponieważ nie zostało w nim sprecyzowane że chodzi właśnie o aberrację sferyczną. Zadanie mam ze zbioru zadań, w którym są również wprowadzenia, ale nie podali tam nic odnośnie aberracji, stąd pytanie.
12 maj 16:53
||: przeż w zwierciadła następuje wyłącznie odbicie więc żadna chromatyczna aberacja nie może mieć miejsca, autor zadania zakładał po prostu minimum inteligencji wśród rozwiązywaczy
12 maj 20:16
Mowgli: ||, nikt nie wprowadził mnie w to co to znaczy. Widać nie mam nawet minimum. Polecam zapoznać się ze znaczeniem słowa "inteligencja".
13 maj 16:09
||: polecam przeczytanie choćby jednego podręcznika z optyki, choćby z gimnazjum
13 maj 16:50