fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
wektor siły magnetycznej marek: rysunekDzień dobry, mam problem z zadankiem: Przewód o długości 20 cm ułożony wzdluz osi y znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji B=B1*k przy czym B1=0,03T.W przwodzie tym płynie prąd o natężeniu 3 A w dodatnim kierunku osi y. Wyznacz wektor siły magnetycznej (jego moduł , kierunek ,zwrot działającej na ten przewód. Zrobiłem wstępny rysunek tylko nie wiem czy jest on poprawny
10 maj 15:51
'Leszek: Tu chodzi o sile elektrodynamiczna: F = B*J*L sin α Kierunek i zwrot wektora sily F okresla regula lewej dloni , nie napisales jak okreslony jest wektor indukcji magnetycznej B .
10 maj 16:30
marek: Brakuje go chyba na rysunku , bo w treści zadania nic nie było napisane.
10 maj 16:38
marek: rysunekP−przewodnik I−natężenie prądu B−wektor indukcji magnetycznej czyli kierunek i zwrot siły elktrodynamicznej jest do nas tak ?
10 maj 16:47
marek: elektrodynamicznej
10 maj 16:48
'Leszek: Jezeli wyrazenie B = B1 *k jest wektorem czyli k jest to wersor osi z , wiec wektor indukcji magnetycznej jest prostopadly do plaszczyzny rysunku i skierowany przed plaszczyzne .
10 maj 16:50
marek: rysunekMam nadzieje że wkońcu poprawnie rysuję... skoro wektor B skierowany jest przed płaszczyznę to teraz kierunek i zwrot siły elektrodynamicznej jest zwrócony do góry ?
10 maj 17:09
'Leszek: Pisalem Ci zastosuj regule lewej dloni ( popatrz na rysunek w podreczniku) A poza tym jest to pole magnetyczne jednorodne ,wiec Twoj rysunek dla wektora B jest zly ! Co to jest niebieska linia ? ,przeciez jest pole zewnetrzne B , o wektorze B = [ 0 ; 0 ; B1 ] , B = 0*i + 0*j + B1*k
10 maj 18:58
marek: rysunku w podręczniku nie ma żadnego , mam go sam stworzyć , tak jest w poleceniu
10 maj 19:08
marek: więc tym bardziej jest mi to ciężko sobie wyobrazić
10 maj 19:08
'Leszek: W kazdym podreczniku do fizyki jest rysunek pokazujacy jak stosuje sie regule lewej dloni dla sily elektrodynamicznej , popatrz na taki rysunek i wykaz troche kreatywnosci i zrob poprawny rysunek do swojego zadania !
10 maj 19:17
marek: rysunek I−natężenie, B−to wektor prostopodły do płaszczyzny rysunku , skierowany do nas(na rysunku cięzko było mi to pokazać) zgodnie z regułą lewej dłoni wektor tej siły jest skierowanyw prawo (jesli linie B będa nam wchodzić w wewnętrzną stronę dłoni)? Bo tak to już się poddaje , patrzyłem do książki ale tam jest trochę inny przykład
10 maj 19:44
'Leszek: Jezeli chcesz narysowac wektor prostopadly do plaszczyzny rysunku to rysujesz male kolo i w nim x jezeli wektor ma zwrot za plaszczyzne rysunku lub wewnatrz kola rysujesz kropke jezeli zwrot wektora jest przed plaszczyzne , Zgodnie z regula lewej dloni wektor sily F lezy wzdlyz osi X , o zgodnym zwrocie ! ! !
10 maj 20:02
marek: Ok...załapałem , dziękuję Ci bardzo
10 maj 20:34