fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Energia równia Kamil: Jaką prędkość początkową v0 trzeba nadać ciału o masie m, aby wjechało na szczyt równi o długości d i kącie nachylenia α jeżeli współczynnik tarcia wynosi f ? Oblicz czas t trwania ruchu. Przyspieszenie ziemskie g  dane. Wykonać odpowiedni rysunek. Nie rozumiem dlaczego mam zapisane Ekinetyczna − Siła tarcia = Epotencjalna. Na jakiej podstawie jest to równanie, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć zjawisko energii kin i pot? Nie wiem kiedy jest kin a kiedy pot, a tu nagle w dodatku pojawia się odejmowanie siły tarcia. Proszę o wytłumaczenie. Pozdrawiam emotka
12 cze 17:53
MQ: Zapisane masz źle. Powinno być: Ek−WT=Ep czyli energia kinetyczna ciała na początku minus praca zużyta na pokonanie siły tarcia rowna się energii potencjalnej ciała na szczycie równi.
12 cze 19:09
daras: Ek = Wt + Ep
12 cze 19:09
daras: a praca siły tarcia WT = Ts siłe tarcia wyznaczysz rozkładając siłę ciężkości działającą na równi na składowe natomiast drogę z funkcji trygonometrycznej
12 cze 19:11
daras: PS. drogę masz już podaną s = d T = fQn , WT = fmgdcosα
12 cze 19:27