fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Piorun trafia w samochód Michał: Pytanie np pod egzamin ustny. Dlaczego jeśli piorun trafi w samochód w ktorym sie znajdujemy to nas nie zabije? Czy odpowiedź moze byc tego rodzaju, ze: Karoserie samochodu mozemy potraktować jako izolowany przewodnik, a jak wiemy w przewodnikach ładunek gromadzi się na powierzchni, a co za tym idzie z Prawa Gaussa mozemy wnioskowac, ze wewnatrz samochodu istnieje zerowe natezenie pola elektrycznego, czyli nie mamy sie czego obawiac.
5 maj 14:52
'Leszek: Tak, dokladnie ladunek gromadzi sie na powierzchni zewnetrznej przewodnika i dlatego wewnatrz nie ma pola elektrycznego , jest to tzw.klatka Faradaya ! Niedawno piorun trafil w samolot podczas jego startu , nic pasazerom sie nie stalo .
5 maj 16:17