fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wyznaczanie lepkości cieczy Roman: Cześć. Mam problem z jednostkami − w związku z czym prosiłbym o wyjaśnienie: Mam obliczyć lepkość cieczy. Po obliczeniu gęstości mosiężnej kulki przystąpiłem do przekształceń równania na lepkość cieczy i wychodzi mi:
 g m 
2*(8 − 1.3)

* 9.81

*(2,1655 mm)*9,692s
 cm3 s2 
 

9*0.55 m 
Jakie powinny być jednostki dla lepkości cieczy?
1 maj 06:40
'Leszek: Trzeba przeliczyc wszystkie jednostki do systemu SI , czyli gram →kilogram cm → m , mm → m ,
1 maj 10:26
||: jednostkami lepkości są puaz (CGS) lub Pas (SI)
 Ns 
Pa*s =

 m2 
1 maj 12:05
||: w twoim przypadku η ≈ 557,4 Pas nie trzeba zamieniać jednostek, bo potęgi się skrócą więc wystarczy tylko pomnożyć i podzielić
1 maj 12:09
'Leszek: @Roman , nie podal o jaki wspolczynnik lepkosci chodzi , kinematyczny czy dynamiczny z podanych przez Romana wpisanych jednostek wychodzi [ N s / m3 ]
1 maj 12:31
Roman: coś nie tak mi to wychodzi. Treść zadania brzmi: wyznaczanie współczynnika lepkości cieczy za pomocą wiskozymetru Stockesa. Zamieniając jednostki do układu SI otrzymuję:
kg m kg * s 

*

* m * s =

m3 s2 m 
1 maj 14:29
Roman: Przepraszam za uzupełnienie, ale nie ma możliwości edycji: korzystam ze wzoru:
 
 kg m 
(pk − pp)[

] * g[

] * r2 [m] * t[s]
 m3 s2 
 
ξ=

 9l [m] 
1 maj 14:34
'Leszek: Teraz jest dobrze ! Tylko dopisz przy r2 [ m 2 ] w liczniku ! Jednastka bedzie [ N s / m2 ] = ( paskal * sekunda )
1 maj 15:06
Roman: Dzięki emotka
1 maj 15:16
'Leszek: Wykonaj obliczenia w jednostkach ukladu SI i porownaj Twoj wynik z tablicami fizycznymi np.Wikipedia lub inne , np. dla gliceryny a to lepka ciecz wspolczynnik lepkosci dynamicznej η = 1,4 Pa *s . Powodzenie podczas nauki fizyki , warto !
1 maj 15:23
Roman: Tablice podają 1,4 *103 Pa *s (podaję dla porządku bo szukałem błędu który pozwoli mi uzyskać owe 1,4) Mi wychodzi 1,18 * 103 − myślę, że wynik do przyjęcia?
1 maj 18:03
'Leszek: Wspolczynnik lepkosci ciecz zalezy rowniez od temperatury cieczy ,jezeli Ty uzyskales wynik 1,18 *10−3 Pa*s , a w tablicach jest podany 1,4*103 Pa*s to masz dobry wynik poniewaz :
  1,18 − 1,4  
|

| * 100 % = 15,7 %
 1,4  
1 maj 18:22
Roman: Dzięki za pomoc! emotka
1 maj 18:54
||: Zapamiętaj: wyniki ze studenckich laborek różniące się tylko o 20 % od wartości tablicowych są bardzo dobre
2 maj 08:35
Roman: @|| − wyczuwam ironię. Czy powinienem być zaniepokojony, czy słusznie wynik jest do zaakceptowania? emotka
13 maj 22:40
123: dowiesz się wkrótce od swojego ćwiczeniowca emotka
14 maj 09:08
test:
14 maj 15:44
Roman: No już się przekonałem, że wynik jest nie do końca prawidłowy. Sprawozdanie wróciło do poprawy, w związku z czym mam do Was prośbę. Otóż w ostatnim punkcie instrukcji jest napisane "Przyjąć 10% niepewność względną dla wyniku i przedstawić na osi liczbowej" Jak to powinno byłoby wg Was wyglądać? Ja przyjąłem, że: 1,1887x103 x (+/−0,05) po czym wynik przedstawiam na osi w formie przedziałów liczbowych. Czy słusznie? Dodatkowo zastanawia mnie obliczanie niepewności względnej skoro roztwór gliceryny można wyrazić w %, wynik wynikły z mych obliczeń wskazuje na 99% roztwór gliceryny. Możecie mi to bardziej wyjaśnić, przybliżyć?
4 cze 15:36
korki_fizyka@o2.pl: opracowuję wyniki pomiarów z laborek studenckich
4 cze 19:43
sd: Kogo to obchodzi?
4 cze 21:51
WAT: Nie szukaj tu uczniow odplatnych , oglaszaj sie gdzies indziej ,Administrator powinien tego zabronic ! ! Na tym forum pomagamy bezplatnie ! !
4 cze 22:33
Roman: Rzeczywiście tak jak pisałem `4 cze 2017 15:36' o prezentacji graficznej należało zrobić. Ostatecznie sprawozdania zostały przyjęte i zaliczone. Dzięki Wam zatem za wszelką pomoc. A tak na marginesie zapytam, jaki zbiór zadań + literaturę byście polecali do powtórzenia fizyki do zaliczenia ćwiczeń z tego przedmiotu na studiach mając na uwadze dość znaczną przerwę w nauce? (20lat)
11 cze 21:45