fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Bryła sztywna Mikol: Mamy tarczę o jakimś momencie bezwładności. Na brzeg tarczy spada kamień i zostaje w miejscu. Obliczyć stosunek prędkości kątowej początkowej do końcowej. Wiem, że trzeba tu użyć zasady zachowania momenu pędu, lecz czy ktoś mógłby mi wyjaśnić czemu zasada zachowania energi nie zadziała? Gdzie będziemy mieli jakieś straty?
14 kwi 14:30
'Leszek: Aby kamien pozostal na brzegu tarczy musi dzialac sila tarcia i dlatego zasada zachowania energii nie jest spelniona , pojawia sie zmiana energii wewnetrznej kamieni i tarczy. Natomiast spelniona jest zasada zachowania momentu pedu ! Gdyby kamien odbil sie od tarczy w sposob doskonale sprezystym , to energia mechaniczna ( kinetyczna ) bylaby zachowana .
14 kwi 15:20
Mikol: No tak zdaje sobie sprawę, że działa siła tarcia ale przecież kamień się nie porusza wiec nie ma pracy siły tarcia?
14 kwi 16:24
'Leszek: Jest to zderzenie niesprezyste , nie jest spelniona zasada zachowania energii kinetycznej !
14 kwi 20:45