fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Relatywistyka- wyszedł mi paradoks. MR98: Witam Moi Drodzy. Mam problem z relatywistyki. Otóż nie mogę zrozumieć różnicy pomiędzy dwoma wzorami. Jak mamy wzór L=L01−v2/c2 to L w układzie poruszającym się jest krótsza od tej w układzie spoczywających. A Prowadzący podał wzór : x'= x0/1−v2/c2 . Wg tego x' czyli w układzie poryszajacym się jest dłuższa od spoczynkowej. O co w tym chodzi Jakieś pomysły
9 kwi 08:01
'Leszek: Lo , to jest dlugosc np. preta spoczywajacego wzgledem obserwatora , zas L oznacza dlugosc tego samego preta wzgledem tego samego obserwatora gdy pret porusza sie wzgledem obserwatora z predkoscia v , wowczas : L = Lo * 1 − ( v/c)2 Wykladowca powinien podac okreslenie co konkretnie oznacz x oraz x ' ?
9 kwi 10:31
MR98: Zgadza się to co napisałeś o wzorze na L, tak mieliśmy na zajęciach. Wg prowadzącego x' to jakaś długość w układzie poruszajacym sie, a x to długość w układzie spoczywającym. Jeśli tak przyjmiemy to jest uzyskamy odwrotne zależności niż we wzorze na L. Dlaczego ?
9 kwi 10:49
'Leszek: Wykladowca podal jeden ze wzorow transformacji Lorentza , popatrz do podrecznika w ktorym sa wzory na transformacje Lorentza , z tych wzorow wynikaja wszystkie wzory dotyczace fizyki relatywistycznej , skrocenie dlugosci , dylatacja czasu , dodawanie predkosci ....
9 kwi 11:38