fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
λ j: Mam pytanie na które nie mogę uzyskać odpowiedzi. Dlaczego odległość między szczelinami w siatce dyfrakcyjnej zależy od długości fali? Rozumiem w pełni (a przynajmniej tak mi się wydaje) matematyczny opis tego zjawiska ale szukam odpowiedzi jak to się ma do rzeczywistości. Jak można to sobie wyobrazić? Dlaczego długość, a nie na przykład amplituda? Rozumiem że fala elektromagnetyczna jest falą płaską i logiczne jest, że przy małej szczelinie zamieni się w falę kulistą. Jeśli tak to jak w takim razie działa siatka na drzwiczkach mikrofalówki? Czemu nie odczuwamy żadnych skutków? Czy osłabiona fala jest zbyt "słaba"? I tylko czemu ta nieszczęsna długość fali akurat?
7 kwi 23:25
sd: Wyguglaj doświadczenie Younga jest to bardzo dobrze opisane skąd co i jak tzw warunek wzmocnienia
8 kwi 09:00
'Leszek: Odleglosc miedzy szczelinami w siatce nie zalezy od dlugosci fali .! wzor Younga : d sin α = k λ , to kat ugiecia fali wzmocnionej zalezy od stalej siatki d i dlugosci fali λ, Odleglosc miedzy szczelinami siatki zalezy jak ta siatke wykonano technicznie i jest to wiekosc stala dla danej siatki ,czyli nie zmienia sie !
8 kwi 13:56
j: Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam za wprowadzenie w błąd (o ile sam się teraz nie pogubiłem) ale chodziło mi o wielkość szczelin a nie odległość między nimi. Jaka jest w tym wypadku zależność?
8 kwi 16:24
'Leszek: Tak jak napisalem od odleglosci szczelin i od szerokosci szczelin czyli od stalej d siatki dyfrakcyjnej absolutnie nie zalezy dlugosc fali Na wzory z fizyki trzeba patrzyc w sposob przyczynowo−skutkowo a nie matematycznie, podobny problem maja uczniowie z prawewm Ohma :
 U 
R=

 J 
Odpowiedz wiec na pytanie , dla napiecia U1 = 4 V opor miedzianego drutu wynosi R1 = 0,1 Ω , jaki bedzie opor dla napiecia U2 = 12 V ?
8 kwi 18:04
||:
 U 
prawo Ohma podaje sie w postaci I ~ U lub I =

i wtedy nie ma problemu
 R 
8 kwi 19:07
j: Nie nie, oczywiste jest dla mnie ze długość fali od tych parametrów nie zależy. Może zadam pytanie inaczej: dlaczego mikrofale nie przechodzą przez siatkę na drzwiczkach w kuchence mikrofalowej? Opór pozostanie ten sam (w przybliżeniu)
8 kwi 23:34
'Leszek: Kolego @j , ja odpowiedzialem na Twoje pytanie ktore sa napisales " dlaczego odleglosc miedzy szczelinami w siatce dyfrakcyjnej zalezy od dlugosci fali ? " otoz nie zalezy ! Co do mikrofalowki to oblicz dlugosc fali , oblicz szerokosc stalej d siatki dyfrakcyjnej i bedziesz mial odpowiedz !
9 kwi 10:22
'Leszek: W mikrofali powstaje fala stajaca elektromagnetyczna , majac czestotliwosc fali ( podana w instrukcji obslugi ) mozna latwo obliczyc dlugosc fali i odleglosc miedzy sasiednimi strzalkami i wezlami fali .
9 kwi 21:17
j: Dziękuję, trochę mi się rozjasniło
10 kwi 08:41