fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Chwilowy środek obrotu MECHANIKA MR98: Witam. Mam pytanie z mechaniki. Wiem co.to jest i jak się wyznacza chwilowy środek obrotu, ale mam pytanie, po co to się robi i kiedy to To należy obliczyć
24 mar 20:34
'Leszek: Gdy po powierzchni rowni pochylej stacza sie bez poslizgu walec , to jego ruch jest zlozony z ruchu postepowego i obrotowego wzgledem srodka walca, ale jak wezmiemy pod uwage chwilowa os obrotu czyli punkt zetkniecia sie walca z podlozem to mamy do czynienia tylko z ruchem obrotowym wzgledem tej chwilowej osi obrotu , wowczas trzeba moment bezwladnosci obliczac z tw.Steinera . ( wowczas jest mniej liczenia ,dlatego tak postepujemy ).
24 mar 21:04
MR98: Ok, nie wiem ale w ogóle tego nie czuję emotka Robiąc teraz zadania z mechaniki, zauważyłem że jak chce obliczyć prędkość liniowa jakieś tarczy która znajduje się wewnątrz jakiegoś pierścienia to zawsze liczy się ją jako (omegatarczy)/odległość od chwilowego środka obrotu. Dlaczego akurat tak
24 mar 21:50
MR98: przepraszam, pomyłka. Omega= Prędkość środka tarczy/ odległość od środka obrotu
24 mar 21:52
'Leszek: Uwaznie czytaj definicje wielkosci fizycznych i rob duzo zadan, nabierzesz praktyki i pewnosci siebie .powodzenia w nauce fizyki !
24 mar 22:01