fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Pręt,bryła sztywna Michał: rysunekJednorodny pręt dugości l = 1,6 m porusza się ruchem postępowym z prędkością v =1,2 m/s oraz ruchem obrotowym wokół środka masy z prędkością kątową w = 3 1/s. Oblicz prędkości liniowe obu końców pręta. Wiem, że szybkość liniowa to omega*promień (czyli 3*0,8=2,4), należy teraz dodać szybkość ruchu postępowego i obrotowego, ale dlaczego trzeba odjąć? W punkcie A trzeba odjąć, a w punkcie B dodać, ale dlaczego
19 mar 15:07
'Leszek: W twojej tresci jest sprzecznosc , z rysunku mozna wnioskowac ze os obrotu preta jest osia symetrii preta wdluz preta ( strzalka przy ω ) zas v = 3*0,8 ? Okresl precyzyjnie ruch preta ,w jakim ukladzie porusza sie . Jak okreslona jest os obrotu preta , od tego zalezy sposob rozwiazania zadania.
19 mar 18:53
Michał: http://imgur.com/a/M6a1S zadanie 409, nie wiem już jak i co, pomocy !
19 mar 19:42
'Leszek: Jedyne logiczne wyjasnienie tego rodzaju ruchu to jest to ,ze pret obraca sie w plaszczyznie rysunku odwrotnie do ruchu wskazowek zegara ! Wowczas predkosc liniowa p.A wynosi vA = v − ω*L/2 = 1,2 m/s − 2,4 m/s = − 1,2 m/s predkosc liniowa p.B vB = v + ω*L/2 = 3,6 m/s Ale sa to wartosci predkosci tych punktow tylko w chwili pokazanej na rysunku, jezeli pret obroci sie o kat α to predkosci beda inne . vA = v − 0,5*ω*L*cos(ωt) vB = v + 0,5*ω*L*cos(ωt)
19 mar 20:12
Michał: Dziękuję 'Leszek, głowiłem się nad tym od wczoraj emotka
19 mar 21:03