fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Proszę o pomoc damian: Oblicz współczynnik załamania światła dla szkła flint. Skorzystaj ze wzoru sinα/2= +/− 1−cosα/2 Na półkulę wykonaną ze szkła flint pada promień lasera biegnący równolegle do powierzchni, na której leży półkula. Promień odbity jest prostopadły do tej powierzchni, a promień załamany pada na brzeg podstawy półkuli.
7 mar 20:59
damian: Jest to zadanie 14 z próbnej matury z fizyki styczeń 2017 z nowa era
7 mar 21:03
'Leszek: Takiego wzoru trygonometrycznego nie ma ,jest to pomylka ! Chyba chodzi o wzor sin (α/2) = 1 − cos2(α/2)
7 mar 21:25
damian: To pod pierwiastkiem 1−cosα jest podzielone na 2. Taki wzór jest podany w zadaniu sin (α/2) = ( 1−cosα)/2 i mam podane sin (α/2) = plus minus i ten pierwiastek
7 mar 21:29
'Leszek: Teraz napisales zupenie inny wzor ,nawias jest to dzialanie matematyczne,taki wzor jaki teraz napisales jest poprawny czyli sin(α/2) = 0,5*(1−cos α)
7 mar 21:39
damian: rysuneki rysunek w zadaniu wygląda tak i nie mam pojęcia jak to zrobić..
7 mar 21:42
'Leszek: Z rysunku oraz z prawa odbicia wiemy za kat padania α= 45°, Dorysuj normalna czyli promien od srodka do punktu odbicia swiatla wowczas otrzymasz Δ rownoranienny utworzony z promieni polkuli i promienia zalamanego swiatla .kat zalamania β jest w taki Δ ,suma katow w tym Δ to : α +90° + 2β = 180° ⇒β = 45° −α//2
  sin α  
Korzystamy z prawa zalamania :

= n
  sin β  
β = 22,5° i oblicz teraz np.korzystajac z tablic albo podanego wzoru !Powodzenia!
7 mar 22:05
'Leszek: Powinien byc wynik n = 2 + 2
7 mar 22:08
damian: Dziekuje bardzo za rozjaśnienie!
7 mar 22:11
'Leszek: Zrob koniecznie rysunek , ja nie robie bo pisze na komorce i nie wszystko mi wchodzi do edytora .
7 mar 22:13
damian: Jutro zrobię sobie na spokojnie bo dziś walczę z ciągiami, w razie problemów zadam pytanie jeśli można. A masz może pomysł na to zadanie ze stereometrii? ,, Wyznacz wysokość prostopadłościanu wpisanego w kulę o promieniu R, wiedząc, że jego objętość jest największa z możliwych, a stosunek długości krawędzi podstawy wynosi 1:k.''
7 mar 22:16
'Leszek: Jest to zadanie na optymalizacje .narysuj okrag i wpisany w okrag o promieniu R prostokat ktory jest przekrojem prostopadloscianu o krawedziach podstawy a i k*a, czli jeden bok tego prostokata ma dlugosc a*1+k2 ,zas drugi h. Wyznacz zaleznosc miedzy R , h i przekatna podstawy prostopadloscianu, wowczas znajdziesz funkcje objetosci V prostopadloscia w zaleznosci od h ,nastepnie badanie funkcji. Powodzenia !
7 mar 22:25
damian: Dlaczego a*1+k2 ? jest to przekątna podstawy prostopadłościanu?
7 mar 22:37
damian: Okey to już rozgryłem, ale dalej niestety nie kumam
7 mar 22:41
damian: Zadanie z matematyki już zrobiłem 'Leszek mógłbyś mi jeszcze trochę wytłumaczyć to zadanie z fizyki?
8 mar 15:03
Ala: Woda wpływa do fontanny, wypełniając wszystkie rury ze stałą szybkością 0,75 m3/s. a) Jak szybko będzie tryskać z otworu o średnicy 4,5cm? b) Z jaką prędkością będzie wypływać, jeśli średnica otworu będzie trzy razy większa?
8 mar 21:37
'Leszek: niech ci Ala wytłumaczy
9 mar 11:04
'Leszek: Korzystam z prawa ciaglosci : S1*v1 = S2*v2 Czyli S1*v1 = 0,75 m3/s, r = 2,25 cm = 2,25*10−2 m
 0,75 m3/s 
Zatem v2 =

= 472 m/s
 π *r2 
Jezeli srednica otworu bedzie trzy razy wieksza to predkosc wyplywu bedzie 9 razy mniejsza , Wynik v2 = 472 m/s jest zbyt duzy ,w rzeczywistosci jest on mniejszy ,byc moze za duza jest wartosc 0,75 m3/s ? ,ale taka jest podana wartosc . PS. Wpis o godzinie 11.04 nie jest moj ,ktos bardzo niekulturalny podszywa sie pod moj nick, ja pisze posty uzywajac komorki ,nie mam polskich liter ! !
9 mar 12:16