fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wahadło fizyczne tyokke: Skoro wzór na okres wynosi T=2πmk, a k=mω2 To czy te masy rozróżniamy? Bo gdybyśmy podstawili do wzoru na okres k=mω2 i podstawieniu ω=T to po przekształceniach i skróceniu mas wychodzi 1=1 czyli L=P, ale gdyby te masy były różne to już nie mógłbym skrócić. Prosiłbym o rozwiązanie problemu
2 mar 16:07
'Leszek: To jest wahadlo sprezynowe , nie fizyczne . Wahadlo fizyczne zbudowane jest z preta o masie m i momencie bezwladnosci J. Okres wahan wahadla fizycznego T = 2π J/mgd , d odleglosc srodka masy preta od punktu zawieszenia . Masa m w obu podanych przez Ciebie wzorach jest identyczna , rowniez tzw.masa wazka i masa bezwladna jest taka sama !
2 mar 16:14
tyokke: Oczywiscie chodzilo mi o wahadlo sprezynowe, czyli masa w obu wzorach jest ta sama, wiec moge skracac masy?
2 mar 16:38
'Leszek: Tak !
2 mar 16:48
tyokke: Niestety Leszek nie masz racji, są to inne masy, dzisiaj się pytalem mojej pani profesor
3 mar 14:20
'Leszek: W takim razie jak p.profesor to uzasadnila , bo w fizyce nie mozna stwierdzic , ze nie bo nie ! Wszystko musi byc udowodnione ! rownanie ruchu harmonicznego dla masy zaczepionej na koncu sprezyny o wspolczynniku sprezystosci k jest postaci :
 d2x 
m

= − k*x
 dt2 
rownanie oscylatora harmonicznego : a = − ω2*x Wowczas po porownaniu otrzymamy k = m*ω2
  
Oraz T =

⇒ T= 2π m/k
 ω 
Czyli widzac wyraznie ze to ta sama masa m ! ! ! to co Ci przedstawilem mozesz znalezc w kazdym podreczniku z fizyki np.R.Resnick − D.Halliday " Wstep do fizyki " J.Zakrzewski i A.K.Wroblewski i wiele innych Jezeli twoja p.profesor uwaza inaczej niech Ci to udowodni , to wowczas bedzie miala racje , a tak to jest tylko widzimisie !
3 mar 16:54
'Leszek: W procowni fizycznej w kazdej szkole mozna przeprowadzic nastepujace doswiadczenie : Na koncu wiszacej swobodnie niewazkiej sprezynie wieszamy cialo o masie m wowczas sprezyna wydluzyla sie o x , poniewaz mg = kx ⇒ k = mg/x Nastepnie wprawiamy cialo w drgania i okres drgan T = 2π m/k = 2π x/g Chyba , ze sprezyna ma wlasna mase i cialo inna mase ,wowczas wystepuje pojecie masy zredukowanej , ale o takiej masie nie pisales !
3 mar 17:26