fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ruch harmoniczny fdf: 1. Mamy ruch harmoniczny dany równaniem x=Asin2πft, jak z niego wynika dla czasu t=T/2 a) energia potencjalna stanowi połowę energii całkowitej b)prędkość dana jest wzorem v=Aπ c)wychylenie przyjmuje wartość x=0 Muszę określić, które zdanie jest prawdziwe, a jeśli jest fałszywe podać prawidłową odpowiedź 2.Czy whadało sprężynowe umieszczone na stacji orbitalnej przestanie drgać? Myślę, że nie, bo nie T nie zależy od g, alenie jestem pewna
28 lut 21:30
'Leszek: Porownaj podane rownanie x = A sin (2πft) z ogolnym rownaniem ruchu harmonicznego x = A sin (2πt/T ) I wykorzystaj wzor na predkosc w ruchu harmonicznym v = A2πf cos (2πft ) Oraz wzor na energie potencjalna E = kx2/2
28 lut 22:00
'Leszek: Do drugiego pytania to masz racje , zegerki sprezenowe kosmonautow w stacji kosmicznej "chodza prawidlowo"
28 lut 22:03
fdf: Dalej nie wiem jak to zrobić, jedyne co umiem zrobić to podstawić to t do wzoru (oba przecież są takie same, bo f to odwrotność T)i wychodzi x=Asinπ czyli A√2/2 Z prędkością doszłam tylko do czegoś takiego: v=A2πf√2/2 O energi w sumie też chyban ie mam co wspominać bo nawet nie wiem czy dobrze zrobiłam jak wpisałam Ep=1/2Ec i rozwinęłam wzorki, po skróceniu i zrobieni czego umiałam wyszło x2=A2/2 :(
28 lut 22:11
fdf: chociaż tyle xD
28 lut 22:12
'Leszek: Popatrz do podrecznika z matematyki , sin π = 0 , czyli x = 0 . i.t.d trygonometria !
28 lut 23:04