fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Rzut ukośny Piotr: Mam takie zadanko. W oparciu o zasadę zachowania energii mechanicznej oblicz maksymalną wysokość w rzucie ukośnym. Punkt materialny rzucono z prędkością początkową V0 pod kątem α do pionu. Vy=Vosinα Vx=V0cosx Teraz muszę skorzystać, że Eko+Epo=Ekk+Epk? A energia końcowa jest w punkcie gdzie h jest max?
9 lut 13:47
Piotr: Mam w rozwiązaniu napisane coś takiego:
mV2y mV2x 

+0=mgh+

. Rozumiem, że początkowa wartość Energii potencjalnej była
2 2 
równa 0, bo ciało znajdowało się na wysokości 0. Tylko czemu Ekp jest rozpisana za pomocą składowej prędkości Vy Ekk za pomocą Vx?
9 lut 13:50
Piotr: I czy Ekk nie powinna być chwilowo równa 0?
9 lut 14:02
'Leszek: Rozwiazanie ktore podales jest zle , powinno byc
mvo2 mvx2 

= mgh +

2 2 
9 lut 14:02
'Leszek: Z tego rownania ktore Ci podalem latwo otrzymasz wzor na maksymalna wysokosc w rzucie ukosnym
 vo2 sin 2 α  
h =

 2g 
9 lut 14:05
Piotr: To jeszcze spytam o coś. Czyli na początku jest tylko energia kinetyczna, i zapisuję ją nie za pomocą składowych tak jak miałem w rozwiązaniu tylko za pomocą całej prędkości początkowej V0. Jeśli chodzi o drugą cześć równania to mgh to oczywiście energia potencjalna a w Energii kinetycznej jest składowa Vx dlatego, że w punkcie w którym wysokość jest maksymalna chwilowo działa tylko prędkość pozioma, tak?
9 lut 14:19
'Leszek: Tak ,prawidlowo podaje rozwiazanie tego problemy .Tak trzymaj ! Powodzenia !
9 lut 14:22
Piotr: Dzięki za pomoc emotka
9 lut 14:29