fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Równia pochyła pytanie. Macko z Bogdanca: rysunekRównia pochyła pytanie. Nie za bardzo wiem skad sie bierze mgscosα, korzystamy tam z jakies wzory redukcyjnego? Mogłby kto to pokazac? wiem ze F1/Fg=sinα (x=sinα) i wlasnie nie wiem co jest do czego aby otrzymac mfscosα
2 lut 19:12
'Leszek: Te wzory wynikaja z trojkatow , ktore sa do siebie podobne, mianowicie Δ jaki tworzy rownia jest podobny do Δ zbudowanych na wektorach sil F1 i Fn oraz Fg ktory to wewktor musi byc narysowany pionowo w dol.( nalezy poprawic rysunek )
2 lut 20:17
Macko z Bogdanca: Kurcze nie jestem pewny bo w kilku podrecznikach jest tak jak powyzej ze Fg rozkladamy na skladowe Sile nacisku oraz sile ktora powoduje ruch. (sa wlasnie narysowane tak samo jak tutaj) Wiem ze sa tam trojkaty podobne bo np F1/Fg=sinα Ale nie wiem jakim cudem oni z tego obrazka uzykuja T/Fn(Fg)?=cosα *I jeszcze nie iwem czy to nalezy przyrownac do Fn czy Fg?
2 lut 22:42
'Leszek: Z podobienstwa trojkatow i definicji funkcji trygonometrycznych otrzymujemy Fg = mg F1 = mg sin α FN = mg cos α T = f * FN = f mg cos α α − kat nachylenia rowni f − wspolczynnik tarcia klocka o powierzchnie rowni Przyspieszenie ruchu klocka F1 − T = ma
3 lut 10:37
Macko z Bogdanca : Juz to widzę,dziękuję emotka
5 lut 04:34