fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
łódka arturo: Statek pasażerski przebywa w dół rzeki drogę 150km między dwiema przystaniami w ciągu 2h, a płynąc pod prąd przebywa tę samą drogę w ciągu 3h. Znaleźć szybkość statku na stojącej wodzie Vs i szybkość wody w rzece czyli Vw. a) W książce pisze, że szybkość statku płynącego z prądem względem brzegu rzeki jest równa V1=Vs−Vw a mi się wydaje, że tam powinien być plus... chyba jest pomyłka, ale nie jestem pewien... czy mam rację? b) i czy ktoś mógłby mi wyjaśnić na chłopski rozum jaka jest różnica między prędkością względem wody a prędkością względem brzegu rzeki? Czy to jest tak, że prędkość względem wody to prędkość statku, a względem brzegu rzeki to Vstatku i Vwody obserwoana przez obserwatora?
28 sty 11:12
.: a) w książce jest napisane a co to jest V1
28 sty 18:08
.: b) brzeg się nie porusza chyba, że uwzględnimy ruch obrotowy Ziemi więc jest prędkość w układzie inercjalnym natomiast rzeka ma swoją prędkość i unosi z nia łódkę dlatego z prądem jest plus a pod prąd minus
28 sty 18:09
arturo: W książce pisze, że szybkość statku płynącego z prądem względem brzegu rzeki jest równa (czyli to V1) V1=Vs−Vw Czyli w książce jest błąd?
4 lut 10:19