fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
zasada zachowana energii, zasada zachowania pędu majka: Kulkę z plasteliny wyrzucono pionowo do góry z prędkością v0 = 12 m/s. Równocześnie taka sama kulka zaczęła spadać swobodnie z wysokości H = 6 m. Kulki zderzają się centralnie, doskonale niesprężyście. Jaka jest prędkość kulek bezpośrednio po zderzeniu totalnie zapomniałam jak się takie zadania robiło rozumiem że pierwsze ciało będzie miało tylko energię kinetyczną; drugie będzie posiadało na pewno potencjalną, lecz wydaje mi się że kinetyczną też z zasady zachowania pędu m0V0 + m2V2=(m0+m2)V' gdzie V' to szukana prędkość nie mam żadnej masy, muszę wyznaczyć jakoś prędkość, lecz nie wiem po jakim czasie one się zderzą, chodź pewnie da się to policzyć. Ktoś pomoże?
8 cze 19:43
MQ: 1. Musisz policzyć równanie ruch dla każdej kulki w postaci h=f(t) 2. Kulki zderzą się w momencie, gdy ich położenia będą takie same, czyli: h1=h2 3. Z tego wyliczysz czas zderzenia 4. Z czasu zderzenia wyliczysz prędkości kulek v1 i v2 5. Znając prędkości wyliczysz prędkość zlepka: v(m1+m2)=v1m1+v2m2
9 cze 14:20