fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Czas staczania walca po równi pochyłej ja: Oblicz czas staczania się kuli i walca z równi pochyłej o długości l i kącie nachylenia α, jeśli oba ciała puszczono z równi z zerową prędkością początkową Robię to z zasady zachowania energii Ep=Ekp+Eko, wykorzystuję wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym i wyliczam czas, który wychodzi mi inaczej niż w odpowiedzi, t.j. dla walca t=3l/gsinα podczas gdy w odpowiedzi jest t=3/23l/gsinα
21 sty 22:09
ja: Oczywiście pytanie, to co mogę robić tutaj źle? emotka
21 sty 22:13
.:
 3 1 
dla walca t =


 2g sinα 
21 sty 22:15
.: masz dobrze, to w odp. jest źle być może tak jak ja zasugerowano sie tym, że to H jest dane a nie L
21 sty 22:20
.: 2gh = v2(1+k), dla walca k = 1/2 a dla kuli 2/5
 2L 
t =

 v 
21 sty 22:20
'Leszek:
 3l 
Twoj wynik t =

 g sin α  
jest dobry, mozna to zrobic traktujac energie kinetyczna ruchu obrotowewgo walca wzgledem chwilowej osi obrotu i wowczas moment bezwladnosci J = 0,5mr2 + mr2 = 1,5mr2 , twierdzenie Stainera
21 sty 22:23
ja: A dla kuli ten czas będzie równy 14l/5*gsinα ?
21 sty 22:51
'Leszek: Tak ,dobry wynik dla kuli !
21 sty 23:01