fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Przemieszczenie ukladu ze sprezyna na szczyt ppolkuli Maciek: rysunekWitam, chciałem prosic po pomoc z nastepujacym zagadnieniem: Zmienna siła F działa zawsze stycznie do idealnie gładkiej powierzchni cylindrycznej. Poprzez bardzo wolną zmianę tej siły przemieszczamy blok (na rysunku zielony) o ciężarze Q, rozciągając spręzyne o wspolczynniku sprezystosci k. Koniec sprezyny porusza sie po luku o promieniu a. Znajdz prace sily F przy przemieszczeniu ukladu z polozenia 1 do polozenia 2. Uwaga ode mnie: przy rozowej strzalce jest napis 'dlugosc swobodna'. Na rysunku dany jest jeszcze kąt. Nie mam pojecia co zrobic z tym zadaniem.
18 sty 00:56
'Leszek: Jezeli nie ma tarcia i blok wciagany jest ruchem jednostajnym to zastosuj zasade zachowania energii mechanicznej.
18 sty 09:05
Maciek: Nie mam pomyslu jak z tym zadzialac. Rozumiem ze moge ustalic energie potencjalna dla klocka w polozeniu 2. Ale co z polozeniem 1?
18 sty 09:44