fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Fizyka(Mechanika Płynów) qwert: 2 pytania na które nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi Jak wpływa średnica przewodu na opory przepływu w ruchu laminarnym, a jak w turbulentnym 1)Jak wpływa prędkość przepływu na opory przepływu w ruchu laminarnym i turbulentnym.
4 cze 20:44
4 cze 22:29
4 cze 22:35
arek: DARAS jak zawsze pomocny a odpowiedzi i tak nie ma. Zaraz Ci znajdę , Przypuszczam że kolega szukał ale nie znalazł...
5 cze 22:27
qwert: Kiedy prędkość wpływu jest niewielka wpływ jest laminarny. W turbulentnym profil prędkości jest stosunkowo płaski i wielkości takie jak strumień masy , objętosc,energia kinetyczna nie zaleza od rozkladu prędkości . I jeszcze że jeśli Re<2300 to laminarny > to turbulentny. Wiem że Reynolds zauważył że m.in na opór ma wpływ prędkość czy średnica ale nie wiem jaki . Ze wzoru mam to wywnioskować ? Czym większa prędkość i średnica tym większy opór dla obu ruchów ? Niestety nadal nie znam odpowiedzi a przejrzałem z 50 stron.
5 cze 22:30
qwert: Nikt nie pomoże?
7 cze 09:42
qwark: arek ci obiecał poszukać a może sam Obywatel ?
7 cze 10:47
qwert: Nikt nie może nakierować rozumiem?
7 cze 12:34
daras: dostałeś wskazówkę
7 cze 18:52
qwert: dostałem ale z takiej wskazówki sam umiem skorzystać , a właziłeś w te wskazówki ? Nic konkretnego nie pisze
7 cze 21:13
16 cze 18:36
MQ: Wystarczy przeanalizować równanie Colebrook'a−White'a na wsp. oporów liniowych. albo wykres Moody'ego Prędkość siedzi tam niejawnie w liczbie Reynoldsa, do której dostałeś link Średnica w równaniu występuje jawnie. Generalnie im większa średnica, tym mniejsze opory ruchu. Z prędkością już nie jest tak prosto. Dla laminarnych przepływów wsp. oporów spada liniowo ze wzrostem Re W obszarze przejściowym zazwyczaj następuje skok W obszarze burzliwym spada do pewnego wysycenia
18 cze 15:38