fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ustal, ile obrotów wykona piłeczka na poziomym odcinku drogi, jeżeli... pidżej: Ustal, ile obrotów wykona piłeczka na poziomym odcinku drogi, jeżeli zatrzymała się po upływie Δt=15 s pod wpływem stałej siły oporu. n− ilość obrotów
 rad 
ω=57,2

(wyliczone do wcześniejszego podpunktu)
 s 
 n 
Mój tok rozumowania: f=

 Δt 
  ω n ω 
ω=

=2πf ===> f=

=

===> n=

Δt
 T  Δt  
 ω 
W odpowiedziach ostateczny wzór ma formę: n=

Δt, więc pytanie jest czego nie
  
uwzględniłem, żeby wyszedł mi wzór "książkowy"?
6 gru 18:46
'Leszek: Niestety zle zrobiles zadanie α = ω t − 0,5 ε t2 , kat obrotu , oraz ε = ω/t czyli α = ω t/2 , oraz α = 2π n
 ω t 
Zatem 2π n = ω t/2 ⇒ n =

  
6 gru 19:34
pidżej: Teraz rozumiem skąd to się wzięło. Czy błąd w moim rozwiązaniu wziął się stad, że przy przekształcaniach i równaniach "założyłem", że piłeczka obraca się ze stałą prędkością?
6 gru 19:50
'Leszek: Tak niestety zalozyles a jest to ruch jednostajnie opozniony obrotowy , ten sam wzor dla kata α mozna zapisac biorac srednia arytmetyczna predkosci ω ,
 ω + 0 
czyli ωs =

i wowczas α = ωst
 2 
6 gru 20:43