fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
11 Hugo: Witam serdecznie, Na zajęciach przerabiamy wymianę ciepła; radiacje. Mam do rozwiązania zadanie, znalazłem przykładowe rozwiązanie, jednak nie rozumiem symboli, możliwe ze występuję błędy w zapisie, aczkolwiek wynik jest poprawny. treść: 1. W pokoju utrzymywanym w temperaturze 22ºC znajduje się stojąca osoba. Średnia temperatura wewnętrznej powierzchni ścian, podłogi i sufitu pokoju wynosi 10ºC w zimie oraz 25ºC w lecie. Obliczyć wielkość radiacyjnej wymiany ciepła pomiędzy osobą a otoczeniem, jeżeli całkowita powierzchnia osoby wystawionej na działanie promieniowania wynosi 1,4 m2 a temp. zewnętrznej powierzchni wynosi 30ºC. Emisyjność epsilon = 0.95. nieczytelne rozwiązanie: http://images82.fotosik.pl/195/34126cffc3e41a3a.png Chodzi mi głównie o miejsce w czerwonej ramce: Q = Ez* Co * A(T14−T24) i pod spodem:
 1 
Ez =

  1/E1 + A1/A2(1/Ez −1) 
Zmienne typu Ez, E1, A2(chyba ze tam jest inne A?) nie znajdują sie w zadaniu, nie wiem co do czego podstawić, co należy zatem podstawić do równania by wyszło to Ez? Bardzo proszę o pomoc w interpretacji.
27 lis 14:01
'Leszek: Korzystamy z prawa Boltzmana na promieniowanie cieplne
 W 
J = σ *T4 , σ = 5,67 *10 −8

stala
 m2*K4 
Q = J*S*t , emitowane cieplo przez powierzchnie S w czasie t ε − sprawnosc Wowczas otrzymasz wymiane ciepla. ΔQ/t = εSσ(T14 − T24)
27 lis 14:21
Hugo: dziekuje emotka !
27 lis 20:39