fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wektory jednostkowe, sila magnetyczna, magnetyzm kot:
 m m 
Elektron porusza się z prędkością v=(2* 106

)i + (3* 106

)j
 s s 
w polu magnetycznym o indukcji B=(0,03T)i − (0,15T)j. a)Oblicz wartość siły działającej na elektron. b)Powtórz obliczenia dla protonu o takiej samej wielkosci. W jaki sposób mam dodać do siebie wektory jednostkowe?
24 lis 19:40
||: tak: i + j = [1,1]
24 lis 22:52
kot: A bardziej szczegółowo?
25 lis 18:48
kot: Jak mam oblicznyć iloczyn wektorowy v x B z tymi wektorami jednostkowymi? Będzie napewno tak FB= q*v x B = q*(vi + vj) x (Bi − Bj) A co dalej?
25 lis 19:03
'Leszek: Jest tu duzo liczenia , reczne liczenie jest szybsze niz przy uzyciu tego edytora ,wiec dam Ci tylko wskazowki . Masz dwa wektory v = v1*i v2*j oraz B = B1*i + B2*j Oblicz ich dlugosci , nastepnie iloczyn skalarny i cos α , α kat miedzy wektorami nastepnie oblicz sile Lorenzt F = evBsin α
25 lis 19:04
'Leszek: Lub wykonaj iloczyn wektorowy wektorow v oraz B przyjmujac wektory jednostkowe jako 1.
25 lis 19:12
kot: Czyli licząc iloczyn wektorowy drugą metodą, mam poprostu dodać skladowe i j prędkosci, i skladowe i j indukcji i wykonac działanie v x B?
25 lis 20:09
kot: Albo spróbuje zrobić pierwszym sposobem: długosc wektora v=(2*1060)2+(3*106)2 = 3605551,275 dlugosc wektora B=(0.03)2+(0.12)2=0,1236 Przeciwprostokątna = (długosc wektora v)2+(dlugosc wektora B)2=
25 lis 20:27
'Leszek: Druga metoda polega na wyznaczniku i j k vi vj 0 Bi Bj 0 Oblicz ten wyznacznik metoda Sarrus i pomnoz przez q ,otrzymasz wektor sily Lorenzta W pierwszej metodzie nie licz zadnej przeciwprostakatnej tylko tak jak Ci napisalem
25 lis 21:03