fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Sanki i chłopiec Ewe: Czołem wszystkim Chłopiec ciągnie sanki ruchem jednostajnym trzymajac sznur pod katem 60° do poziomu. Jaka prace wykonal przesuwajac sanki na drodze 30 m. Masa sanek wraz z obciążeniem wynosi 60 kg współczynnik tarcia f=0,2. Jaka jest moc chlopa jeżeli ciągnął sanki przez minutę
22 lis 16:32
'Leszek: Nalezy wykonac rysunek z oznaczeniem sil F− sila z jaka chlopiec ciagnie sanki F1 − skladowa sily F wzdluz poziomu F1 = F*cos α F2 − skladowa pionowa sily F F2 = F*sin α T − sila tarcia T = f*(mg − F*sin α) Ale w ruchu jednostajnym T = F*cos α porownujac te wzory wyznaczam F
 fmg 
F =

 f*sin α + cos α 
Czyli praca W = F*S*cos α Moc P = W/t
22 lis 22:30
Ewe: Mogę mieć pytanie? Dlaczego tarcie T = F*cos α? Czemu bierzemy F1 a nie siłę ciezkosci sanek? Tj. T=mgf ?
22 lis 23:11
'Leszek: Po pierwsze jak napisalem ruch jest jednostajny to sily sie rownowaza ,czyli sila tarcia rowna jest sile poziomej ( zrob rysunek to bedzie to widoczne ) Po drugie sila farcia rowna jest iloczynowi wspolczynnika tarcia f i sily nacisku ciala na powierzchnie ,ale na sanki dziala pionowo do gory sila F2 ,czyli nacisk sanek na podloze wynosi mg − F2 Zalecam wykonac rysunek !
22 lis 23:23
Ewe: Rysunek zrobilam juz na początku, zawsze robie do tego typu zadan emotka po prostu tego nie zauważyłam/nie zrozumialam. Ale teraz juz kumam Dzięki wielkie!
22 lis 23:57