fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
prąd stały Kamil: rysunekMam jeszcze takie dwa zadanka, może ktoś potrafiłby pomóc. Chodzi mi nie tyle o wyniki, co wyjaśnienie w jaki sposób to się robi. Podejrzewam, że te zadania nie są trudne, jedynie nie znam sposobu ich rozwiązywania. Zad. 1 Dwa identyczne ogniwa połączono z dwoma jednakowymi żarówkami, jak pokazuje rysunek. Pomiń opory wewnętrzne. a) Jak zmieni się jasność świecenia każdej z żarówek, gdy przez zamknięcie wyłącznika dołączymy do żarówki 2 jeszcze jedno identyczne ogniwo? b) Oblicz natężenie prądu czerpanego z trzeciego ogniwa. c) Jak zmieni się jasność świecenia każdej żarówki, gdy odwrócimy bieguny trzeciego ogniwa? Oblicz natężenie prądu czerpanego wówczas z trzeciego ogniwa. Zad. 2 Dwa jednakowe ogniwa o pomijalnie małych małych oporach wewnętrznych połączono z 3 identycznymi żarówkami, jak pokazuje schemat. a) jak zmieni się jasność świecenia każdej z żarówek, gdy zamkniemy włącznik? b) bieguny jednego z ogniw odwrócono. Następnie zamknięto włącznik. Jak zmieni się jasność świecenia każdej z żarówek? c) Oblicz natężenie prądu w żarówkach po zamknięciu wyłącznika w przypadku a) i b) *** Wiem, iż trochę tego jest, ale bardzo proszę o pomoc. Zależy mi głównie na wyjaśnieniu, bo w podręczniku nie ma tego typu przykładów.
16 lis 13:24
||: 1. a) pewnie się przepali (czytaj=zaświeci jaśniej), bo popłynie większe natężenie prądu jasność świecenia żarówki zależy od wydzielanej na niej mocy P = I2R b) rozwiąż metodą oczek c)jasność Ż1 wzrośnie, a Ż2 zmaleje
17 lis 00:43
||: 2) Ż3 zapali się a pozostałe przygasną
17 lis 00:45
||: Skoro w podręczniku nie ma tego typu przykładów to skąd one są ?
17 lis 00:46
+-: do 1a Czy napięcie napięcie na Ż2 wzrośnie? do 2 jaka będzie różnica potencjałów między punktem połączenia ogniw E, a punktem połączenia R1 i R2 Napisz równania oczek, choć dla kogoś bardziej zaawansowanego to wystarczy spojrzenie na rysunki i podane wartości elementów .
17 lis 10:09