fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
koło zamachowe wykonywało 240 obrotów... xyz: Koło zamochowe wykonywało 240 obrotów a minutę i zatrzymało się w czasie t=0.5min. Ile obrotów zrobiło koło do zatrzymania się?
13 lis 14:04
'Leszek: f = 240/60 = 4 Hz t= 30 s droga katowa hamowania α = ωo*t − ε*t2/2 oraz ε = ωo/t czyli α = ωo*t/2 oraz ωo = 2πf zatem α = 2πft/2 oraz α = 2ΩπN, N ilosc obrotow do zatrzymania sie kola ostatecznie N = f*t/2 = 4*30/2 = 60 obrotow
13 lis 14:15
xyz: Mógłbyś wyjaśnić mi łopatologicznie skąd wziął się wzór: α = 2ΩπN? Dzięki!
13 lis 14:22
'Leszek: Sorry blad w druku ,powinno byc α = 2πN
13 lis 14:24
xyz: Domyśliłem się, że błąd w druku, a sam skopiowałem razem z tą omegą. Chodzi mi po prostu o sam wzór α = 2πN. Z jakiej zależności on jest?
13 lis 14:27
'Leszek: Przeciez pelny jeden obrot to kat pelny 2π , to calkowity kat N *2π
13 lis 16:49
Mateusz: @ xyz tak jak pisał leszek powyżej kąt pełny to 2π jest to miara łukowa kąta znak tej miary kąta( o czym warto pamiętać) zależy od jego kierunku
13 lis 18:42