fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Ruch po okręgu Szafira: Punkt porusza się po okręgu o promieniu R=10cm ze stałym przyspieszeniem stycznym at. Znaleźć przyspieszenie normalne an punktu po upływie t=20s od rozpoczęcia ruchu jeśli wiadomo, że w chwili ukończenia piątego obrotu, licząc od rozpoczęcia ruchu prędkość liniowa jest równa v=10cm/s.
 v4t2 V4t2 
W odpowiedziach podano wynik

a mi wychodzi

 16π2N2R3 2N2R3 
Proszę o pomoc w znalezieniu błędu. To moje rozwiązanie: φ=2π*N V=ω*R
 φ 
V=

*R
 t' 
 φR 
t'=

 V 
 V 
at=

 t' 
 V 
at=V*

 φR 
 V2 
at=

 φR 
V'=at*t
 V2 
V'=

*t
 φr 
 V'2 
an=

 r 
 V4t2 
an=

 φ2r3 
5 lis 23:04
'Leszek: W ruchu jednostajnie przyspieszonym obrotowym droga katowa φ = εt2/2 = ωt/2 Tego brakuje w Twoich przeksztalceniach i dlatego w mianowniku wystepuje we wzorze koncowy 4 , a powinno byc 16.Sprawdz to.
6 lis 11:15
Szafira: Tak jeśli wyznaczę z podanego wzoru ω i podstawie do V=ω*R to wychodzi jak należy, ale nadal trochę nie rozumiem dlaczego mogę tak zrobić.
6 lis 13:17
'Leszek: Przypomnij sobie ruch prostoliniowy ze stalym przyspieszeniem bez predkosci poczatkowej , wowczas droga S = at2/2 i poprzez analogie do ruchu po okregu droga katowa czyli zakreslony kat α = εt2/2 Ogolnie droga w ruchu przyspieszonym wzdluz linii prostej S = vot + at2/2 Zas dla ruchu obrotowego α = ωo t + εt2/2 ε − przyspieszenie katowe
6 lis 13:31
Szafira: Dzięki za pomoc i wytłumaczenie.
6 lis 14:44