fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Proszę o pomoc Jack: wektory a i b spełniają następujące zależności (4a − 5b) ⊥ (2a + b) (7a − 2b) ⊥ (a − 4b) Wyznaczyć kąt pomiędzy wektorami a i b. zrobiłem tak: (4a − 5b)*(2a + b)⇔iloczyn skalarny (7a − 2b)*(a − 4b)⇔iloczyn skalarny wyszło mi zgodnie z definicją iloczynu skalarnego 8a2−5b2=0/*8 7a2+8b2=0/*5 wyszlo: 64a2−40b2=0 35a2+40b2=0 dodałem stronami i wyszło: 99a2=0 czyli a=0 i b=0 i dalej nie wiem jak cosα obliczyć bo jak cosα=0/0 Poszperałem i znalazłem taki zapis powyższych równań iloczynów skalarnych: 8a2−6a*b−5b2=0 7a2−30a*b+8b2=0 z tego po wymnożeniu 1 równania przez −5 i dodaniu obu stronami wyszło mi a=b następnie to samo równanie sprowadziłem do postaci 56a2−42a*b−35b2=0 −56a2+240a*b−64b2=0 dodałem równania stronami i wyszło: 198a*b=99b2 12=a*b/b212=a*b/ab ⇔ 12=cosα ⇔ α=π/3 Problem tkwi w tym skoro obydwa zapisy są "równoważne" do dlaczego 1 sposobem nie wychodzi? Proszę o odpowiedz ewentualnie rozwiązanie.
5 lis 19:34
'Leszek: Rozumiem ze miedzy nawiasami (2a+b) wystepuje wyraz oraz (7a−2b) Dlatego drugi sposob jest poprawny i α =π/3 W pierwszym sposobie sa bledy w mnozeniu wektorow
5 lis 19:55
Jack: Tak, zapomniałem o wyrazie "oraz" mój błąd. Mógłby mi to Pan rozpisać bo nie wiem czy rozumiem iloczyn skalarny, bo chcąc obliczyć iloczyn skalarny wektorów A*B i np. wektor A=[1,2], wektor B=[2,3] to A*B=1*2+2*3=8, anie A*B=1*2+1*3+2*2+2*3=15. Proszę o wyjaśnienie. I takie pytanie techniczne dlaczego nie mogę dodawać komentarzy do zadań z matematyki?
5 lis 20:08
Jack: Dobra chyba rozumiem w 1 to nie jest zapis z wersorami tylko z wektorami więc nie mam prawa tak zrobić musze skorzystać z własność rozdzielności iloczynu skalarnego wektorów względem dodawania wektorów. Dziękuje Pozdrawiam!
5 lis 20:28
'Leszek: Sa dwa wzory na iloczyn skalarny wektorow 1) wektor a =[ax ; ay ] oraz wektor b =[bx ; by ] a*b= ax*bx + ay*by 2) a*b = |a| *|b| * cos α U ciebie jest blad w pierwszym sposobie bo przyjales ze a*b =O PS. Ja tez nie moge pisac odpowiedzi na matematyka.pisz Administrator podobnie ja Facebook blokuje niektorym uczestnikom wpisy .
5 lis 20:34