fizyka.pisz.pl forum zadankowe matematyka w fizyce kinematyka dynamika ruch obrotowy pole grawitacyjne teoria względności siły sprężystości i drgania mechaniczne fale mechaniczne akustyka elektrostatyka prąd elektryczny magnetyzm indukcja i fale elektromagnetyczne optyka światło i atom termodynamika hydrostatyka ciało stałe przemiany jądrowe gra w kropki
Wahadło fizyczne Kinga: rysunekCześć, mam problem z ustaleniem pewnej zależności. Mianowicie: Mając wahadło fizyczne chcę ustalić współczynnik tarcia w jego podporze. Jak się do tego zabrać? Trójkąty to pryzmy (podpory) natomiast okrąg to walec sztywno połączony z masą m na końcu pręta. Całe wahadło ma masę Mc. Jak na podstawie zmniejszania się amplitudy wyhyleń określić moment tarcia? Np. Wychylamy wahadło w prawo o 45o i po 1 cyklu maksymalne wyhylenie w prawo wynosi Xo Moment bezwładności i masa wahadła podane.
3 lis 09:55
korki_fizyka@o2.pl: Myślę, że ten problem przekracza poziom szkoły średniej i powinnaś spróbowac poradzic się na innym forum albo drążyć samej np. w t.2 Dynamiki J. Leyki znajdziesz rozdział o reakcjach dynamicznych łożysk osi obrotu.
3 lis 13:03
Kinga: Ok, dzięki
3 lis 16:33